W dniach 21-24 listopada 2020 r. Wiceminister Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Piotr Dziadzio, przebywał z wizytą w Mongolii jako członek polskiej delegacji, której przewodniczyła Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.
Głównym celem wizyty wiceministra klimatu i środowiska, która odbyła się równocześnie z delegacjami przedstawicieli Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz KGHM, było nawiązanie współpracy między Polską i Mongolią w zakresie geologii oraz surowców. W trakcie wizyty podpisano „Porozumienie o współpracy pomiędzy służbami geologicznymi” obu krajów.
– Mongolia jest dla Polski ważnym partnerem gospodarczym w Azji Centralnej. Nasze relacje gospodarcze mają długą tradycję. Polscy geolodzy współpracowali oraz podejmowali wspólne badania w Mongolii już w XX w. Chcielibyśmy kontynuować i pielęgnować tradycję dobrej współpracy – powiedział Wiceminister Piotr Dziadzio.
– Wyrażam przekonanie, że podpisanie porozumienia o współpracy będzie stanowiło podstawę do dalszego działania i realizacji wzajemnych projektów, czego przykładem może być planowana już od przyszłego roku realizacja wspólnego projektu badawczego – dodał.
Główny Geolog Kraju wziął również udział w rozmowach wysokiego szczebla, które odbyły się w Ministerstwie Górnictwa i Przemysłu Ciężkiego, Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Parlamencie Mongolii. Polska delegacja uczestniczyła też w przygotowanym przez Ambasadora RP Polskim Tygodniu w Mongolii. Wydarzeniu towarzyszyła konferencja w Mongolskim Uniwersytecie Państwowym, podczas której wiceminister Dziadzio wygłosił referat na temat współpracy bilateralnej w zakresie geologii.
Polscy geolodzy od wielu lat współpracowali z geologami mongolskimi w ramach Polskich Ekspedycji Geologicznych i Międzynarodowej Ekspedycji Geologicznej. Współpraca polsko-mongolska w dziedzinie geologii ma wieloletnią tradycję, a szczególnie nasiliła się w II połowie XX wieku. Zdobyte doświadczenie oraz dobre relacje pomiędzy krajami stwarzają warunki do prowadzenia dalszej współpracy pomiędzy krajami. Ostatnia Polska Ekspedycja Geologiczna zakończyła się w 2013 r. wraz z przyjęciem przez stronę mongolską raportu końcowego z wykonanych prac geologicznych.
Mongolia to kraj 5 razy większy od Polski charakteryzujący się różnorodnością złóż surowców mineralnych. Może być obszarem poszukiwań, dokumentowania i eksploatacji m.in. złóż surowców krytycznych zamieszczonych na liście Komisji Europejskiej. Jest to obszar przyszłościowy dla polskich przedsiębiorców i wyspecjalizowanych firm górniczych.
Partnerstwo z Mongolią może przynieść wymierne korzyści dla obu stron porozumienia. Wymiana doświadczeń oraz organizacja szkoleń dla mongolskich ekspertów jest jednym z ważniejszych obszarów proponowanej współpracy. Dodatkowo planowana jest realizacja prac badawczych w Mongolii przez państwową służbę geologiczną, co może mieć kluczowe znaczenie dla obecności na tamtejszym rynku polskich firm górniczych.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska