12 lipca do konsultacji publicznych przekazany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie parametrów aukcji głównej dla roku dostaw 2026 oraz parametrów aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2023. Konsultowane przepisy określają parametry regulujące wielkość mocy kupowanej na aukcjach rynku mocy, cenę maksymalną oraz wielkość mocy, jaką mogą oferować dostawcy.
Celem funkcjonowania rynku mocy jest zapewnienie stabilności systemu elektroenergetycznego oraz zwiększenie środków dostępnych na niezbędne modernizacje i inwestycje w nowe jednostki wytwórcze. Jego podstawowym założeniem jest przyznawanie wynagrodzenia w zamian za utrzymywanie przez wytwórców gotowości do dostarczenia mocy w razie zwiększonego zapotrzebowania. Kontrakty mocowe przyznawane są w konkurencyjnej procedurze aukcyjnej.
Projekt, którego konsultacje potrwają 10 dni, jest wypełnieniem upoważnienia ustawowego zawartego w ustawie z 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy, zgodnie z którym minister właściwy ds. energii określa w drodze rozporządzenia parametry najbliższej aukcji głównej i najbliższych aukcji dodatkowych.
W celu stymulowania nowych inwestycji oraz zapewnienia pokrycia zapotrzebowania na moc zwiększono niemal trzykrotnie ilość mocy, która ma zostać zapewniona na aukcji głównej. Propozycje resortu klimatu i środowiska, ujęte w projekcie rozporządzenia, mają jak najlepiej odzwierciedlać poziom dostępnych zdolności przesyłowych i sezonową zmienność zapotrzebowania w 2026 r. Parametry aukcji dodatkowych na II i III kwartał 2023 r. są dobrane tak, żeby ograniczyć koszty dla odbiorców końcowych. Pozostałe parametry ulegają nieznacznym aktualizacjom uwzględniającym najnowsze dane.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do przekazywania ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu za pomocą poczty elektronicznej na adresy: zpue@klimat.gov.pl oraz departament.prawny@klimat.gov.pl.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska