Paliwa dla energetyki

PGNiG Obrót Detaliczny: 30% większa sprzedaż CNG

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny zwiększyła o blisko jedną trzecią sprzedaż sprężonego gazu ziemnego (CNG) w I kwartale 2021 r. Dobry wynik jest związany z rosnącą liczbą autobusów gazowych w Polsce. Tego typu pojazdy cieszą się dużą popularnością również w Unii Europejskiej, gdzie w ubiegłym roku zarejestrowano łącznie ponad 3 200 autobusów napędzanych paliwami gazowymi CNG i LNG.

– Operatorzy flot autobusowych w całej Europie aktywnie poszukują rozwiązań umożliwiających szybką redukcję emisji za rozsądną cenę. Stąd popularność autobusów napędzanych paliwem gazowym. W Polsce coraz więcej spółek zarządzających miejską komunikacją wprowadza do taborów pojazdy zasilanie gazem. Gaz ziemny to realna i tania alternatywa dla oleju napędowego, która gwarantuje natychmiastowe korzyści ekologiczne, m. in. redukcję emisji bardzo szkodliwych pyłów PM. Większa sprzedaż paliwa CNG w Polsce wpisuje się w trend rosnącego wykorzystania gazu ziemnego w naszym kraju. To niezwykle ważne w procesie transformacji energetycznej w kierunku nisko- i zeroemisyjności – podkreśla Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

W 2020 r. w Unii Europejskiej zarejestrowano 3 206 nowych autobusów gazowych, co oznacza wzrost o ponad 24% względem 2019 r. Tego typu pojazdy były niemal dwa razy chętniej wybierane niż autobusy elektryczne. Europejskimi liderami rozwoju gazomobilności były: Francja, gdzie zarejestrowano 1 002 nowe autobusy gazowe, Hiszpania (524), Szwecja (464) i Włochy (337). Polska również znalazła się w czołówce europejskich krajów ze 165 nowymi autobusami na gaz.

– Autobusy gazowe są chętnie wybierane przez polskich przewoźników, ponieważ gwarantują konkretne korzyści. Nie tylko spełniają najnowsze ekologiczne normy, ale są także około połowę tańsze w zakupie od autobusów elektrycznych i mają zasięgi zbliżone do ich odpowiedników na olej napędowy, niższe są również ich koszty eksploatacji. To przekłada się na wysoki udział rejestracji nowych pojazdów gazowych w segmencie autobusów miejskich, który od 2019 r. utrzymuje się w Polsce na poziomie powyżej 20% – mówi Henryk Mucha, Prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Duże zainteresowanie autobusami gazowymi utrzymało się również w pierwszym kwartale 2021 r. Spośród blisko 100 nowych pojazdów zarejestrowanych w Polsce w tym okresie aż 22 są napędzane gazem. Ekologiczne autobusy trafiły między innymi do Suwałk, Rzeszowa i Warszawy. Rosnąca liczba autobusów gazowych przełożyła się na wzrost sprzedaży paliwa CNG przez PGNiG Obrót Detaliczny.

– W I kwartale 2021 r. sprzedaliśmy o 29% więcej paliwa CNG niż w analogicznym okresie w 2020 r. Decyzje polskich przewoźników i samorządów bardzo nas cieszą, ponieważ wymiana floty na gazową pozwala na ograniczenie szkodliwego smogu i idzie w parze z rozbudową sieci stacji CNG w Polsce. Dzięki temu rynek pojazdów napędzanych ekologicznym gazem ziemnym, staje się coraz bardziej konkurencyjny dla dotychczasowych, konwencjonalnych napędów – dodaje Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny odpowiedzialny za obszar CNG/LNG.

Co warte podkreślenia, autobusy gazowe cieszą się dużym powodzeniem na rynku, mimo iż ich zakup w większości przypadków nie jest dofinansowywany ze środków zewnętrznych. To odmienna sytuacja w porównaniu do np. autobusów elektrycznych, których zakup jest zazwyczaj związany z zewnętrznym finansowaniem. To dobrze obrazuje, jak wiele pozytywnych walorów samorządy widzą w komunikacji miejskiej napędzanej CNG.

Źródło: PGNiG SA

Działy

Reklama