PGNiG TERMIKA wybuduje farmę fotowoltaiczną na terenie swojej warszawskiej Ciepłowni Kawęczyn. To pierwszy tego typu projekt realizowany przez Spółkę.
– W ramach inicjatywy Zielonego Zwrotu Grupy Kapitałowej PGNiG sukcesywnie realizujemy montaż instalacji fotowoltaicznych na terenach i dachach budynków należących do spółek z Grupy. Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie Ciepłowni Kawęczyn będzie, jak na razie, naszą największą inwestycją w tym zakresie – podkreślił Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Rozwoju.
Farma fotowoltaiczna przy Ciepłowni Kawęczyn powstanie na powierzchni około 2 ha i będzie posiadać moc elektryczną ok. 1 MWe z rocznym wolumenem produkcji energii elektrycznej wynoszącym minimum 975 MWh. Dzięki instalacji Warszawa zyska nowe, całkowicie bezemisyjne źródło energii elektrycznej. Oddanie farmy do eksploatacji planowane jest w III kwartale 2022 r.
– Uzyskaliśmy już decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, a także decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę. Opracowano też studium wykonalności instalacji oraz podpisano umowę o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej innogy. Właśnie wybraliśmy wykonawcę, co oznacza zakończenie fazy przygotowawczej projektu – zaznaczył Paweł Stańczyk, Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA SA.
Wykonawcą będzie konsorcjum firm w składzie: Elektromontaż Wschód (lider), Elserwis i Pracownia Projektowa Enspro. Zapewnią one kompleksową obsługę inwestycji: od wykonania dokumentacji projektowej poprzez dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami i stacją transformatorową, aż do uruchomienia i uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Dodatkowo uruchomiony zostanie system zarządzania umożliwiający kompleksowy nadzór nad farmą fotowoltaiczną.
Instalacja na terenie Ciepłowni Kawęczyn to kolejna inwestycja GK PGNiG w energetykę słoneczną. Grupa realizuje projekt budowy instalacji fotowoltaicznych na gruntach i dachach budynków należących do poszczególnych spółek. W IV kwartale 2020 r. PGNiG SA uruchomiło instalację o mocy blisko 50 kWp na dachu centrali spółki przy ul. Kasprzaka 25 w Warszawie. Instalacje PV powstały też na dachu biurowca PGNiG GAZOPROJEKT we Wrocławiu (39 kWp) oraz dachu siedziby Exalo w Zielonej Górze (47 kW).
Łącznie, na terenach należących do GK PGNiG, zidentyfikowano ponad 35 ha gruntów i ponad 76 tys. m. kw. powierzchni dachowej pod instalację fotowoltaiki o łącznej mocy ok. 20 MW.
Źródło: PGNiG TERMIKA SA