Ochrona środowiska

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o kwestiach klimatyczno-energetycznych

Polityka energetyczno-klimatyczna UE, w tym system ETS to główne tematy rozmów podczas spotkania Dyrektorów Generalnych UE ds. Energii i Klimatu. W wydarzeniu, które odbyło się 10 marca 2021 r., udział wziął Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak podkreślił wiceminister, do osiągnięcia realizacji celów emisyjnych potrzebne są odpowiednie ramy, które będą wspierały proces transformacji gospodarek.

– Mamy nadzieję, że Komisja Europejska przedstawi sprawiedliwy pakiet do realizacji celu 55%. Z zadowoleniem przyjmujemy grudniowe konkluzje Rady Europejskiej ustanawiające nowy cel na 2030 r. wraz ze wstępnymi wytycznymi dotyczącymi ram wspomagających. Jest to pierwszy i kluczowy krok w projektowaniu docelowej architektury implementacji. Jednak nadal konieczne jest podjęcie kluczowych decyzji przez Radę Europejską, aby pokierować dalszą pracą. Dlatego z niecierpliwością czekamy na dalsze wytyczne, w tym w sprawie ESR – powiedział.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński przypomniał, że rząd RP przyjął Politykę Energetyczną Polski do 2040 r.

– Polska planuje przekształcić swój krajowy sektor energetyczny. Naszym zamiarem jest znaczne zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii elektrycznej. W kontekście wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu skupiliśmy się na budowie nowego, zeroemisyjnego systemu energetycznego, opartego na odnawialnych źródłach energii, w szczególności morskiej energii wiatrowej, energii jądrowej oraz rozproszonej i obywatelskiej – mówił.

Wiceminister wskazał także, że Polska widzi ogromną szansę, we wdrażaniu morskiej energetyki wiatrowej.

– W grudniu 2020 r. przyjęto ustawę o morskiej energii wiatrowej. Wierzymy, że regulacja ta pozwoli na dynamiczny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Będzie to również okazja do trwałego ożywienia gospodarczego po wystąpieniu COVID-19. Inwestycje pozytywnie wpłyną na ewolucję rynku pracy – podkreślił.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński zwrócił uwagę na problem nierównowagi dystrybucji uprawnień dla beneficjentów Funduszu Modernizacyjnego  w systemie ETS.

– To dla nas bardzo istotna sprawa. Fundusze powinny być kierowane na obszary, które ich najbardziej potrzebują i zostaną wykorzystane w jak najlepszy sposób, zwiększając bardzo potrzebne inwestycje – podkreślił.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Reklama