Współpraca polsko-japońska w sektorze energetycznym to jeden z tematów konferencji inwestycyjnej online pt. „Why Poland now? Attractiye destination for energy and infrastructure projects”, zorganizowanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Ambasadę RP w Tokio. W wydarzeniu, które odbyło się 3 marca 2021 r., udział wziął Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka.
W trakcie przemówienia Minister Kurtyka wskazał, że Polska od lat opowiada się za polityką klimatyczną, która wspierała realizację celów określonych w Porozumieniu paryskim.
– Ochrona środowiska i walka ze zmianami klimatu stały się priorytetem politycznym Polski i Japonii. W tym kontekście z zadowoleniem przyjmujemy niedawne zobowiązanie premiera Japonii, do osiągniecia przez Japonię neutralności klimatycznej do 2050 r. Budowa gospodarki niskoemisyjnej to ogromne wyzwanie dla każdego kraju – powiedział.
Szef resortu klimatu i środowiska zwrócił uwagę, że transformacja energetyczna, zgodnie z wymogami polityki Unii Europejskiej, stanowi największe wyzwanie, ale również szansę w rozwoju gospodarczym Polski.
– Realizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. oznaczać będzie podejmowanie strategicznych decyzji, mających na celu wykorzystanie krajowego potencjału gospodarczego, surowcowego, technologicznego i kadrowego oraz stworzenie poprzez sektor energii dźwigni rozwoju gospodarki. Transformację energetyczną traktujemy jako filar strategii odbudowy gospodarczej i dlatego z nadzieją postrzegamy również współpracę z Japonią – mówił.
W trakcie konferencji minister Kurtyka przypomniał, że jednym z istotnych i ważnych obszarów współpracy polsko-japońskiej są czyste technologie energetyczne, które mają do odegrania kluczową rolę w naszych wysiłkach na rzecz neutralności klimatycznej.
– Na tym tle doceniamy japońskie osiągnięcia w rozwijaniu idei społeczeństwa wodorowego. Projektując polską strategię wodorową, jesteśmy bardzo zainteresowani ogromnym doświadczeniem Japonii w opracowywaniu technologii wodorowych jako kluczowych czynników umożliwiających przyszłościową transformację energetyczną – wskazywał.
Minister Michał Kurtyka podkreślił także istotną rolę współpracy technologicznej w rozwój energetyki jądrowej.
– Polska jako kraj rozwijający swój pierwszy program energetyki jądrowej doceniamy wymianę doświadczeń z partnerami japońskimi – powiedział.
Minister podkreślił, że Japonia jest dla Polski jednym z kluczowych partnerów wśród krajów pozaeuropejskich.
– Polska jest otwarta na dalsze zacieśnienie współpracy z Japonią we wprowadzaniu nowych technologii w dziedzinie elektromobilności, w tym także na polu naukowym. Widzimy również szansę we współpracy w zakresie wykorzystania potencjału pojazdów elektrycznych, jako magazynów energii – podsumował.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska