Po tym jak WSA oddalił skargę Metropolii na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego ws. uchylenia uchwały o powołaniu spółki GZM – Czysta Energia, Zgromadzenie GZM zaapelowało do Ministra Środowiska i Klimatu o pilne podjęcie prac nad zmianą przepisów w obecnie obowiązującej ustawie. Apel trafił również do parlamentarzystów z regionu.
– W odpowiedzi na powyższy apel, przygotowaliśmy nowe przepisy, które pozwolą zrealizować ten ponadlokalny projekt. Ta sprawa nie powinna budzić żadnych wątpliwości i liczę, że proponowana ustawa nie wyląduje w sejmowej zamrażarce. Zmiany w przepisach są korzystne dla mieszkańców i docelowo pozwolą uniknąć coraz wyższych rachunków za wywóz śmieci – tłumaczy Poseł Saługa.
Konieczność budowy tego typu instalacji na terenie GZM podkreślono w przeprowadzonej analizie dotyczącej potrzeb i możliwości inwestycyjnych w zakresie zagospodarowania odpadów. Metropolia powstała właśnie po to, by wprowadzać nową jakość i podnosić komfort życia mieszkańców. Budowa instalacji przez GZM jest również istotna z punktu widzenia budżetów miast i gmin. Związek metropolitalny posiada budżet, który pozwoliłby dokonać korzystnego dla gmin montażu finansowego, odciążając ich już mocno nadwyrężone finanse. Dodatkowo w Metropolii wytwarzamy o prawie 21% odpadów komunalnych więcej niż zakładały to prognozy zawarte w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego, co w przypadku miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oznacza wzrost o ponad 162 tys. ton śmieci rocznie.
Jeszcze w tym tygodniu projekt trafi do Marszałek Sejmu.
Źródło: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia