Transformacja polskiej energetyki, jej finansowanie oraz konsekwencje społeczne, były głównymi tematami poruszanymi przez Wiceministra Klimatu i Środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. OZE, Ireneusza Zyskę podczas posiedzenia Rady Programowej EuroPOWER & OZE Power. Spotkanie odbyło się 26 stycznia 2021 r.
Jak podkreślił Pełnomocnik Rządu ds. OZE, transformacja zmierzająca w kierunku neutralności klimatycznej jest priorytetem polskiego rządu oraz całej Unii Europejskiej. Dodał, że działania podejmowane w tym zakresie w ramach przyszłej perspektywy finansowej będą wspierane w ramach m.in. Polityki spójności, Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji, Funduszu Modernizacyjnego, czy środków krajowych pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace mające na celu skoordynowanie tych źródeł finansowania w taki sposób, aby uwzględniały najistotniejsze kwestie niezbędne do dokonania transformacji niskoemisyjnej naszego kraju – powiedział Wiceminister Ireneusz Zyska.
Wiceminister klimatu i środowiska zaznaczył, że polski sektor elektroenergetyczny opiera się w znacznym stopniu na wyeksploatowanych elektrowniach, co powoduje, że Polska ma przed sobą ogromne inwestycje w celu zmiany i unowocześnienia systemu energetycznego w najbliższych dziesięcioleciach.
– To ogromne wyzwanie jest jednocześnie szansą na odbudowanie polskiej gospodarki. Zaplanowana transformacja energetyczna zapewni impuls koniunkturalny, z którym wiązać się będzie utworzenie nowych miejsc pracy w branżach o wysokim potencjalne, w szczególności związanych z: OZE, energetyką jądrową, elektromobilnością, infrastrukturą sieciową, czy termomodernizacją budynków – podkreślił.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska