Elektroenergetyka

Komentarz Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii dotyczący ustawy Prawo Energetyczne

Podniesienie wymogu produktywności instalacji hybrydowej z 3504 MWh/MW/r. do 5256 MWh/MW/r. oznacza, że hybrydowe instalacje odnawialnych źródeł energii będą instalacjami sterowalnymi, o wysokim współczynniku wykorzystania mocy zainstalowanej. W nowym brzmieniu definicji instalacji hybrydowej stopień wykorzystania mocy zainstalowanej wynosić będzie 60%, podczas gdy poprzednia definicja zakładała jedynie 40% stopień wykorzystania mocy.

Budowa instalacji OZE o przynajmniej 60% stopniu wykorzystania mocy oznacza istotne korzyści wynikające dla całego systemu elektroenergetycznego. Przede wszystkim pozwala na lepsze wykorzystanie mocy przyłączeniowych do sieci elektroenergetycznej Dodatkowo, pozwala na uniknięcie kosztów rozbudowy i modernizacji sieci dystrybucyjnych. W skali całego systemu oznacza niższe koszty związane z przyłączaniem do sieci zależnych pogodowo, niesterowalnych źródeł OZE. Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii popiera wprowadzoną zmianę, gdyż jest ona korzystna dla całego systemu elektroenergetycznego. Jest to dobre rozwiązanie z punktu widzenia stabilności dostaw energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii. Pozytywnie wpływa też na zwiększenie elastyczności całego systemu elektroenergetycznego.

Zachęty do budowania jednostek hybrydowych pozwolą na złagodzenie problemów z przyłączaniem do sieci dystrybucyjnych kolejnych mocy zainstalowanych w OZE i zwiększą efektywność transformacji systemu elektroenergetycznego. Przyspieszy też rozwój technologii i spadek kosztów instalacji OZE stabilizowanych magazynami energii.

Ustawa jest obecnie przedmiotem prac Sejmu. Oczekujemy, że wejdzie w życie w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Źródło: Barbara Adamska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii

Działy

Partnerzy konferencji