Wydarzenia - relacje

Relacja z Konferencji AREOPAG Energetyki Odnawialnej

11 grudnia odbyła się konferencja Areopag Energetyki Odnawialnej 2020. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które organizowane jest przez Stowarzyszenie na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego. Jak co roku, odbyło się ono pod patronatem resortów odpowiedzialnych za zagadnienia związane z energetyką i klimatem. Czyli Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii. Na debacie był też obecny Prezes Krajowej Izby Klastrów Energii i Zgorzeleckiego Klastra Albert Gryszczuk.

Na tegorocznej konferencji poruszane były między innymi zagadnienia związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału wykorzystania krajowego łańcucha dostaw i rozwoju przyszłych rynków dla polskich produktów i usług, perspektywami systemów wsparcia dedykowanych instalacjom OZE, wyzwań stojących przed sektorem OZE w transporcie czy roli poszczególnych technologii OZE w polskiej strategii wodorowej. Wśród prelegentów było wiele zacnych ekspertów, w tym przedstawiciele rządu – Wiceminister Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska, czy też Przemysław Hofman z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Obecny był też nasz ekspert Prezes KIKE i Zklaster Albert Gryszczuk.

Konferencje otworzył Wiceminister Ireneusz Zyska i w swoim przemówieniu poruszał tematy związane z legislacją. Zyska ocenił też, że dotychczasowe wyniki aukcji OZE są obiecujące, a już niebawem zostanie przyjęte rozporządzenie o nich w 2021 r.

Co roku wydajemy rozporządzenie o aukcjach OZE, to na 2021 r. ukaże się niebawem, musi się ukazać do końca roku – zapewnił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska i pełnomocnik ds. OZE podczas konferencji. Przypomniał, że wydłużenie czasu realizacji inwestycji odnawialnych z poprzednich aukcji OZE było formą wsparcia w odpowiedzi na pandemię koronawirusa – mówił przedstawiciel Pełnomocnik Rządu ds. OZE.

Mam pierwsze informacje o aukcjach w grudniu. Musimy poczekać na oficjalne wyniki, ale jestem przekonany, że kontraktacja w tegorocznych aukcjach da dynamiczny rozwój sektorów branży fotowoltaicznej i wiatrowej – zapewnił Wiceminister.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska mówił na konferencji AEROPAG Energetyki Odnawialnej, że środki europejskie, które Polska otrzyma jako główny beneficjent, posłużą do transformacji energetycznej.

Nie deklarowaliśmy gotowości do neutralności klimatycznej do 2050 r. bo nasza sytuacja odbiega od doświadczeń państw Europy Zachodniej. Możemy porównywać Polskę i Hiszpanię o podobnym potencjale gospodarczym, ale jeśli ona ma 15% OZE i 50% węgla, to Polska potrzebuje więcej czasu albo więcej pieniędzy na transformację – ocenił.

Minister Zyska zapowiedział, że Polska będzie domagała się „odejścia od koloryzowania wodoru”. – Unia Europejska zamierza dotować rozwój produkcji tak zwanego zielonego wodoru wytwarzanego z pomocą OZE. Zanim Polska i inne kraje europejskie będą dysponować wielkimi instalacjami OZE, jak duże moce wiatrowe na morzu, upłynie kilka lat. Do tego czasu musimy zbudować kompetencje, rynek od strony popytowej, techniczne, przesyłowe, magazynowanie. W związku z tym chcielibyśmy, aby wsparcie miały technologie zeroemisyjne, a nie ze względu na źródło energii – podsumował Zyska.

Na debacie nie zabrakło też Prezesa Krajowej Izby Klastrów Energii i Zklaster, a także Eksperta klastry.org.pl Alberta Gryszczuka. Gryszczuk w czasie drugiej części panelu pod tytułem „Wyzwania i nowe perspektywy w rozwoju sektora OZE mówił: Jeśli chodzi o transformację regionu Turoszowa, to odnawialne źródła energii są ekonomicznie uzasadnione: 60 mld zł oszczędności przez 20 lat. Z użyciem fotowoltaiki, energii wiatrowej i magazynowania energii. Klastry energii mają swoją misję i mogą pozytywnie oddziaływać na obszary, na których funkcjonują. Odpowiednio wykorzystane, są w stanie zastąpić „tradycyjny” węgiel, od którego musimy odejść – powiedział Gryszczuk.

Nadrzędnym celem inicjatywy Areopag Energetyki Odnawialnej jest wypracowanie wraz z przedstawicielami administracji rządowej ram dla konstruktywnego dialogu o charakterze eksperckim, zorientowanego na pozyskiwanie koncepcji i rozwiązań przydatnych we wdrażaniu założeń dla zrównoważonej energetyki. Tegoroczny Areopag Energetyki Odnawialnej był trzecią edycją tego wydarzenia.

Źródło: STOWARZYSZENIE NA RZECZ EFEKTYWNOŚCI IM. PROF. KRZYSZTOFA ŻMIJEWSKIEGO

Działy

Reklama