PGNiG Supply & Trading GmbH podpisało umowę na zakup gazu ziemnego od Ørsted Salg & Service A/S, spółki zależnej Ørsted A/S. Kontrakt będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 r. do 1 października 2028 r., a jego całkowity wolumen to około 6,4 mld m3 gazu.
Umowa wzmocni pozycję PGNiG Supply & Trading (PST) na rynkach północnej Europy, w szczególności na duńskim rynku hurtowym. Duński system przesyłowy łączy się z niemieckim poprzez interkonektor w Ellund, a w przyszłości będzie również połączony ze złożami na Norweskim Szelfie Kontynentalnym oraz z Polską dzięki budowanemu gazociągowi Baltic Pipe.
– Cieszymy się z możliwości współpracy z tak wiarygodnym i wysoko cenionym partnerem jak Ørsted, który odgrywa istotną rolę na duńskim rynku energetycznym. Umowa pomiędzy PST i Ørsted stanowi solidną podstawę do rozwoju współpracy pomiędzy obiema spółkami. Realizacja tego kontraktu oznacza większe bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw gazu w Europie. W szczególności, po oddaniu do użytku gazociągu Baltic Pipe, gaz dostarczony przez Ørsted będzie mógł trafić do Polski jako część naszego zdywersyfikowanego portfela dostaw – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA, które jest wyłącznym właścicielem PST.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z porozumienia, które umożliwi nam współpracę z uznaną firmą obrotu gazem, jaką jest PST. Po ponownym uruchomieniu wydobycia z złoża Tyra, wolumen dostępnego na rynku paliwa gazowego pochodzącego z duńskiej części Morza Północnego wyraźnie wzrośnie. Dzięki zawartej umowie, PST otrzyma znaczącą część tego wolumenu przypadającego na Ørsted – zaznaczył Morten Buchgreitz, Wiceprezes i Dyrektor Wykonawczy Ørsted Markets & Bioenergy.
Zgodnie z umową, Ørsted dostarczy PST część gazu ziemnego, który kontraktuje od firm prowadzących wydobycie w duńskiej części Morza Północnego, m.in. na złożu Tyra – największym duńskim złożu gazowym. Obecnie na złożu prowadzona jest modernizacja infrastruktury wydobywczej, co umożliwi kontynuowanie produkcji przez co najmniej 25 lat. Z tego powodu eksploatacja złoża została wstrzymana w 2019 r. a jej ponowne uruchomienie planowane jest na 2022 r.
Równolegle do rozwoju działalności na rynkach północnej Europy, PST wzmacnia swoją obecność na hurtowych rynkach gazu Europy Środkowo-Wschodniej. W 2020 r. spółka rozpoczęła handel gazem w Czechach i na Słowacji i w najbliższym czasie planuje wejść na rynek węgierski. Poprzez oddział w Londynie, PST rozwija kompetencje w obszarze obrotu LNG. W ciągu ostatnich trzech lat PST zrealizowało liczne transakcje spotowe i średnioterminowe na dostawy gazu skroplonego zapewniając Grupie PGNiG widoczną pozycję na dynamicznie rosnącym rynku międzynarodowego handlu LNG.
***
O PGNiG Supply & Trading GmbH
Założone w 2010 r. PST zajmuje się działalnością tradingową oraz sprzedażą gazu ziemnego i energii elektrycznej na rynkach Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. Spółka ma siedzibę w Monachium i posiada oddział w Londynie powołany do prowadzenia transakcji na rynku LNG. PST jest w 100% własnością PGNiG SA, lidera polskiego rynku gazu i jednej z najbardziej wartościowych polskich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa Kapitałowa PGNiG zatrudnia 25 tys. osób i, oprócz Polski, prowadzi działalność m. in. w Norwegii, Niemczech, Pakistanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 2019 r. Grupa Kapitałowa PGNiG miała ponad 42 mld zł przychodów.
***
O Ørsted A/S
Ørsted realizuje wizję świata, którego potrzeby energetyczne będą całkowicie zaspokojone dzięki zielonej energii. Ørsted projektuje, buduje i zarządza farmami wiatrowymi na lądzie i morzu, farmami solarnymi, infrastrukturą do magazynowania energii, instalacjami wykorzystującymi bioenergię, jak również dostarcza klientom produkty energetyczne. Spółka zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Corporate Knights’ 2020 stu najbardziej zrównoważonych firm świata i została umieszczona na Climate Change List A CDP jako jeden ze światowych liderów działań na rzecz ochrony klimatu. Ørsted ma siedzibę w Danii i zatrudnia 6 tys. pracowników. Spółka jest notowana na Nasdaq w Kopenhadze. W 2019 r. Grupa Ørsted miała przychody w wysokości 67,8 mld koron duńskich (9,1 mld euro).
Źródło: PGNiG SA