– Zapewnimy miastom wsparcie podczas transformacji klimatyczno-energetycznej, ale także doceniamy ich wysiłki podejmowane na rzecz prośrodowiskowych przedsięwzięć. Będziemy się również angażować w prace nad nową Krajową Polityką Miejską aby zapewnić jej ekologiczny i proklimatyczny wymiar – podkreślił Wiceminister Ireneusz Zyska 16 października 2020 r. podczas III Krajowego Forum Miejskiego.
Wiceminister Ireneusz Zyska zaznaczył, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje intensywne działania na rzecz wsparcia ekologicznej i proklimatycznej transformacji miast, czego przykładem jest realizowana inicjatywa „Miasto z klimatem”.
– Zależy nam na tzw. zazielenieniu polityki miejskiej, a przede wszystkim na wsparciu miast podczas transformacji w kierunku bardziej przyjaznych i neutralnych klimatycznie. Dlatego proponujemy nową agendę dla miast skoncentrowaną w ramach ogłoszonej wiosną br. inicjatywy „Miasto z klimatem” – powiedział Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
Wspieramy nie tylko dobre planowanie na poziomie lokalnym, ale również zapewniamy instrumenty finansowe wspierające politykę miejską. Miasta mogą otrzymać realną pomoc na realizację projektów dotyczących zagospodarowania wód opadowych, poprawy jakości powietrza czy rozwoju zieleni miejskiej. Efektem tego są konkretne przedsięwzięcia zrealizowane w miastach, które poprawiają bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców – zaznaczył Wiceminister Klimatu i Środowiska, Ireneusz Zyska.
Podkreślił, że Polityka Energetyczna Polski 2040 także jest jednym z punktów odniesienia dla nowej polityki miejskiej na poziomie celów dotyczących transformacji ciepłownictwa oraz zeroemisyjnego transportu.
Wiceminister Ireneusz Zyska zadeklarował również wsparcie i merytoryczną współpracę ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska w przygotowaniu nowej Krajowej Polityki Miejskiej oraz w przygotowaniach do Światowego Forum Miast (WUF11), które odbędzie się w Katowicach w 2022 r.
Źródło: Ministerstwo Klimatu