Chłodne wrześniowe wieczory i poranki to czas, kiedy mieszkańcy zaczynają myśleć o ciepłych grzejnikach. PGE Toruń już od maja przygotowuje się do kolejnego sezonu, prowadząc przeglądy urządzeń i modernizacje sieci ciepłowniczych. Wszystko po to, aby zimą, kiedy ciepło jest podstawową potrzebą każdego mieszkańca, nieprzerwanie ogrzewać toruńskie mieszkania i domy.
PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE, produkuje i dostarcza ciepło sieciowe na potrzeby ciepłej wody i centralnego ogrzewania do ponad 100 tys. mieszkańców w prawobrzeżnej części Torunia.
Specyfiką poprzedniego okresu jesienno-zimowego była łagodna zima, bez minusowych ekstremów temperaturowych, ale za to z niskimi temperaturami w pierwszych miesiącach wiosennych. To spowodowało, że okres korzystania z ogrzewania był znacząco dłuższy niż wcześniej. Jaki będzie ten sezon, to się okaże – PGE Toruń jest gotowa 365 dni w roku dostarczyć ciepło. Proces uruchomienia ogrzewania odbywa się na wniosek właściciela lub administratora budynku. Administratorzy budynków wnioski wysyłają do Biura Obsługi Klienta PGE Toruń.
– Prawie wszystkie węzły cieplne PGE Toruń, a jest ich blisko 2 tys., wyposażone są w system automatyki pogodowej czyli urządzenia zainstalowane w węzłach cieplnych, które sterują dostawami ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku – mówi Robert Kowalski, Prezes Zarządu PGE Toruń. Gdy temperatura spada poniżej określonego poziomu, węzeł włącza się i uruchamia dopływ ciepła do budynku, a gdy wzrasta – dopływ ciepła zostaje automatycznie wstrzymany. Klient korzystający z usługi „ciepło przez cały rok” wyznacza graniczną temperaturę, przy której uruchamia się ogrzewanie. – Coraz więcej klientów wybiera całoroczne dostawy ciepła, bo dzięki temu utrzymany jest stały komfort cieplny, niezależnie od pogody – dodaje Prezes Robert Kowalski.
Okres letni to czas, w którym PGE Toruń prowadziła przeglądy urządzeń produkcyjnych w elektrociepłowni oraz modernizacje sieci ciepłowniczych na terenie miasta.
W toruńskiej elektrociepłowni dokonano przeglądu podstawowych urządzeń: turbin gazowych i kotłów odzysknicowych. Przeprowadzone prace, dają gwarancję bezpiecznej i nieprzerwanej pracy elektrociepłowni oraz zapewniają ciągłość produkcji energii elektrycznej i ciepła w Toruniu.
Od maja prowadzone są też prace modernizacyjne sieci ciepłowniczych, które zakończą się przed sezonem jesienno-zimowym. Polegają one na wymianie kolejnych odcinków sieci kanałowych na preizolowane, montażu nowych indywidualnych węzłów cieplnych zastępujących mniej efektywne węzły grupowe. Obecnie prowadzona jest jeszcze modernizacja ciepłociągu dochodzącego do jednej z głównych komór ciepłowniczych przy ul. Bażyńskich. Przebudowa tego ciepłociągu poprawi pracę sieci ciepłowniczej i bezpieczeństwo dostaw ciepła do odbiorców końcowych.
Przed kolejnym okresem uruchomienia ogrzewania dokonywane są również przeglądy techniczne węzłów cieplnych, często wspólnie z klientami, którzy równolegle przygotowują swoje instalacje odbiorcze do okresu ogrzewania.
Wszystkie przygotowania mają utrzymać pewność dostaw ciepła jesienią i zimą.
Źródło: PGE Energia Ciepła S.A.