Właściciele pojazdów elektrycznych mogą korzystać na Pomorzu i w Płocku z kolejnych stacji ładowania Energi Obrotu.
Energa Obrót oddała do użytku siedem nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Łącznie w ramach sieci spółki działają już 43 tego typu obiekty, oferując 83 punktów ładowania. Nowe ładowarki pojawiły się na terenie Trójmiasta, a także w Jastarni, Pucku, Kosakowie i Płocku. Pięć z nich to standardowe stacje AC, a dwie (w Gdańsku i Pucku) – szybkiego ładowania DC.
Atrakcyjne lokalizacje
Zgodnie ze strategią biznesową rozwoju elektromobilności w Grupie Energa, poszczególne stacje ładowania zlokalizowane są w miejscach mogących zapewnić jak największe zainteresowanie. Dlatego nowe urządzenia znajdują się m.in. przy obiektach branży hotelarskiej (np. Dom Zdrojowy w Jastarni, Marriott Resort&SPA w Sopocie), centrach handlowych (Galeria Arkadia w Pucku, Galeria Szperk w Kosakowie), kompleksach biurowych (Inopa i Torus w Gdańsku) oraz jednostkach samorządowych (Urząd Miasta Płocka).
Spółka ma też w planach dalszy rozwój swojej sieci, a kolejne inwestycje są już w trakcie przygotowań. Oprócz tego, spółka Energa Oświetlenie planuje pilotażowe instalacje stacji ładowania na należących do siebie słupach oświetleniowych. Dwa z trzech planowanych urządzeń o mocy w przedziale od 3,7 do 22 kW powstaną w Gdyni, lokalizacja ostatniego jest obecnie ustalana. Stacje instalowane na oświetleniu ulicznym są szybsze i tańsze w budowie, a przy tym wszechstronne – po prostej w wykonaniu modyfikacji mogą ładować nie tylko samochody, ale np. również hulajnogi czy rowery elektryczne.
Klucz do rozwoju e-mobilności
Rozbudowana infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych jest niezbędna z punktu widzenia rozwoju elektromobilności w Polsce i jej popularyzacji wśród konsumentów. Swobodny dostęp do stacji ładowania może być jednym z argumentów przemawiających na rzecz przesiadania się Polaków z pojazdów spalinowych na samochody zeroemisyjne. Rozwijająca się sieć Energi Obrotu jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie, pozwalając podróżować pojazdami elektrycznymi swobodniej w coraz dalsze zakątki kraju, bez obawy o brak możliwości skorzystania z usługi ładowania.
Co ważne, zainteresowanie polskich konsumentów elektromobilnością rośnie, na co wyraźnie wskazują dane z Licznika Elektromobilności, prowadzonego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Według publicznych danych na koniec I kwartału tego roku w Polsce zarejestrowano ok. 10,7 tys. samochodów elektrycznych. W tym samym okresie 2019 roku było ich o ponad połowę mniej, ok. 4,9 tys.
Źródło: ENERGA SA