Elektroenergetyka

Energa przygotowana do konsolidacji z Orlenem

Spełniły się wszystkie warunki formalne wynikające z wezwania ogłoszonego przez Orlen dotyczącego przejęcia kapitałowego Grupy Energa.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Energi SA podjęło uchwałę w przedmiocie zmiany statutu spółki w celu zniesienia statutowych ograniczeń w wykonywaniu prawa głosowania przez innych niż Skarb Państwa akcjonariuszy. Natomiast Rada Nadzorcza Energi SA podjęła uchwałę w przedmiocie ustalenia tekstu jednolitego statutu – formalnie z mocą obowiązującą od dnia, oraz pod warunkiem dokonania, wpisu zmian w statucie spółki do KRS

Podjęcie uchwały NWZ Energi związane było z treścią wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez Energę SA ogłoszonego dnia 5 grudnia 2019 r. przez PKN Orlen. Wśród warunków, pod jakimi wezwanie zostało ogłaszane, wskazano m.in. zmianę statutu spółki w celu zniesienia statutowych ograniczeń wykonywania prawa głosowania. Rada Nadzorcza spółki pozytywnie zaopiniowała zmianę w statucie.

Innym z warunków dojścia do skutku wezwania było złożenie zapisów na sprzedaż akcji uprawniających do co najmniej 66% ogólnej liczby głosów. Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Aktywów Państwowych, posiadający większość akcji Energi złożył zapis na sprzedaż ponad 213,3 mln akcji spółki. Wpływy do budżetu państwa z tego tytułu wyniosą blisko 1,78 mld zł.

Przypomnijmy, iż w dniu 31 marca br. PKN Orlen poinformował o uzyskaniu bezwarunkowej zgody Komisji Europejskiej na przejęcie kontroli nad Energą.

Zarząd Energi w swoim stanowisku, dotyczącym wezwania, wyraził przekonanie, że będzie rozwijana dotychczasową działalność Grupy Energa w zakresie realizacji przez spółkę polityki energetycznej Polski, jak również kontynuacji działań strategicznych Grupy Energa.

PKN Orlen, jak wskazywał w wezwaniu do sprzedaży akcji, traktuje tę transakcję jako inwestycję strategiczną i długoterminową. Zamiarem jest stworzenie zintegrowanego koncernu w wyniku połączenia działalności spółek, zdolnego do efektywniejszego działania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku paliwowym i energetycznym, przy jednoczesnym zwiększeniu odporności połączonego biznesu na ryzyka i wahania rynkowe.

PKN Orlen zadeklarował weryfikację warunków i możliwość kontynuacji strategicznych inwestycji gdańskiej grupy. W szczególności może to dotyczyć Elektrowni Ostrołęka C. Zapewnił również o utrzymaniu polityki zatrudnienia Grupy Energa umożliwiającej prawidłowe funkcjonowanie wchodzących w jej skład spółek.

Po konsolidacji kapitałowej koncern planuje realizację strategicznych inwestycji rozwojowych, takich jak rozwój odnawialnych źródeł energii oraz digitalizację produkcji, pozwalających na dalsze zwiększenie innowacyjności i rentowności spółek Grupy Energa.

Źródło: ENERGA SA

Działy

Reklama