Elektroenergetyka

Walczymy o finansowanie projektów gazowych z pieniędzy unijnych

Musimy utrzymać w przyszłej perspektywie korzystne dla Polski zapisy o finansowaniu z funduszy unijnych inwestycji gazowych. To główne przesłanie rozmów z europosłami, które 19 lutego w Brukseli prowadził Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda.

W lutym zeszłego roku udało się przeforsować w stanowisku Rady Unii Europejskiej możliwość finansowania ze środków unijnych inwestycji gazowych. Pieniądze unijne mogłyby być przeznaczane na projekty, które przyczynią się do zastępowania węglowych instalacji grzewczych gazowymi oraz inwestycje w dystrybucję i transport gazu ziemnego zastępującego węgiel.

Wizyta Ministra Grzegorza Pudy odbyła się w trakcie trwających negocjacji pakietu legislacyjnego dla polityki spójności, w tym projektu rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Funduszu Spójności. Podczas najbliższych etapów negocjacji przepisów dotyczących rozporządzenia EFRR istnieje możliwość, że w dyskusji zostaną poruszone kwestie związane z wyłączeniami z finansowania infrastruktury gazowej.

Zła jakość powietrza spowodowana wysokimi emisjami ze źródeł węglowych jest poważnym problemem w regionach Europy Środkowo-Wschodniej. Technologie oparte na gazie ziemnym stanowią pomost między tradycyjnymi technologiami węglowymi a technologiami opartymi całkowicie na odnawialnych źródłach energii – podkreślał w Brukseli Minister Puda.

Z zaniepokojeniem obserwujemy wycofywanie się KE ze wspierania gazu ziemnego. Gaz jest traktowany na równi z węglem kamiennym i brunatnym, przez co jest konsekwentnie wykluczany ze wsparcia na poziomie UE – dodał Minister.

Minister zaznaczył, że Polsce zależy na objęciu finasowaniem projektów związanych przede wszystkim z dystrybucją gazu ziemnego w ramach wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności.

Minister Grzegorz Puda w Brukseli spotkał się z posłami Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem, który jest również sprawozdawcą rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, wiceprzewodniczącym Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Krzysztofem Hetmanem, Jadwigą Wiśniewską oraz Andreą Cozzolino i Rafaellem Fitto, z którymi rozmawiał o konieczności finansowania projektów gazowych w przyszłej perspektywie. Włoscy posłowie są członkami REGI Parlamentu Europejskiego, która odpowiada za nadzorowanie działań instytucji unijnych i krajów członkowskich związanych z prowadzeniem polityki regionalnej. Andrea Cozzolino jest również sprawozdawca dla projektu rozporządzenia ws. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności a Rafaelle Fitto kontrsprawozdawcą EFRR dla projektu rozporządzenia ws. EFRR oraz kontrsprawozdawcą dla projektu rozporządzenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Minister podkreślał również, że gaz jest wydajnym, opłacalnym i czystym paliwem dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Ponadto, gaz zmniejsza emisję dwutlenku węgla nawet o 60% w porównaniu z innymi paliwami kopalnymi.

To oznacza, że większe wykorzystanie gazu ziemnego może znacząco zredukować emisję CO2 w energetyce i ciepłownictwie w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – argumentował Minster Grzegorz Puda.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Działy

Reklama