– Zaplanowany kierunek polityki energetycznej zakłada m.in. zwiększenie wykorzystania źródeł nisko- i zeroemisyjnych, ograniczone wpływem sektora na środowisko. Zależy nam jednocześnie na tym, aby ta transformacja przeprowadzona została w sposób bezpieczny i sprawiedliwy – powiedział Wiceminister Energii Adam Gawęda podczas Kongresu Energetycznego DISE. Wydarzenie odbyło się 26 września 2019 r. we Wrocławiu.
Wiceminister Adam Gawęda otworzył drugi dzień obrad w ramach Jubileuszowego V Kongresu Energetycznego DISE. Wiceminister odniósł się w nim do wyzwań, jakie niesie ze sobą realizacja transformacji polskiego sektora energetycznego. – Sektor staje przed dużymi wyzwaniami. Najważniejsze z nich to rozój technologiczny i innowacje, które mają na celu poprawę efektywności pracy, ale także zwiększenie konkurencyjności – powiedział wiceminister. Dodał również, że jednocześnie tworzone są nowe zasady funkcjonowania rynku energii, które również powodują konieczność zmian i rozwoju sektora. – Bez wątpienia wdrażanie unii energetycznej, w tym jednolitego rynku energii Unii Europejskiej wymaga dużego wysiłku sektora, ale i całego kraju – podkreślił Wiceminister.
W trakcie drugiego dnia Kongresu Wiceminister Gawęda wziął również udział w panelu dyskusyjny pt. “Nowa polityka energetyczna Polski”. Podczas dyskusji wskazał na potrzebę dywersyfikacji struktury miksu energetycznego. Zdaniem Wiceministra proces transformacji polskiej energetyki w stronę zwiększenia udziału źródeł nisko- i bez-emisyjnych będzie następował stopniowo, ale działania podejmowane są już na obecnym etapie. – Należy pamiętać, że zwiększanie wykorzystania źródeł niskoemisyjnych wymaga zwiększenia elastyczności pracy systemu elektroenergetycznego oraz rozbudowę infrastruktury przesyłowej, dystrybucyjnej i magazynowej. Dlatego proces ten powinien przebiegać w sposób racjonalny i odpowiedzialny, oparty o techniczne analizy systemowe – zaznaczył Wiceminister.
Źródło: Ministerstwo Energii