Elektroenergetyka

Energa pozyskała pierwszy w Polsce kredyt odpowiedzialny społecznie

Grupa Energa jako pierwsza w Polsce pozyskała finansowanie w szczególnej, promującej zrównoważony rozwój formule odnawialnego kredytu odpowiedzialnego społecznie (ang. ESG-linked loan). Uzyskane w ten sposób środki przeznaczy m.in. na rozwój mocy wytwórczych OZE oraz dalszą modernizację linii elektroenergetycznych.

Energa SA i konsorcjum pięciu banków podpisały 17 września umowę kredytową na łączną kwotę 2 mld zł. Najwyższe w historii spółki finansowanie kredytowe zostanie udzielone Enerdze na okres 5 lat (z możliwością przedłużenia spłaty o dwa lata) w specjalnej formule ESG-linked, związanej z realizacją celów zrównoważonego rozwoju. W Polsce mechanizm ten zastosowany zostanie po raz pierwszy.

W skład konsorcjum bankowego weszły: Santander Bank Polska S.A. (pełni rolę koordynatora, agenta i agenta ESG), Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO Bank Polski SA, CaixaBank SA Oddział w Polsce oraz MUFG Bank N.V.

Uzyskane finansowanie to ogromny sukces finansowy, nie waham się wręcz powiedzieć, że jeden z największych w historii Grupy Energa. Potwierdza naszą silną pozycję rynkową oraz wiarygodność w oczach międzynarodowych instytucji finansowych, ale też prowadzenie odpowiedzialnej i zrównoważonej strategii rozwoju grupy kapitałowej. Cieszymy się, że obrany przez nas kierunek, nastawiony na kwestie środowiskowe i czystą energię, ale też uczciwe, partnerskie relacje z klientami i lokalnymi społecznościami, spotkał się z uznaniem grona instytucji,  doświadczonych i poważanych zarówno na polskim, jak i na zagranicznych rynkach finansowych – podkreśla Jacek Kościelniak, Wiceprezes ds. Finansowych Energa SA.

ESG to skrót od angielskich terminów environmental, social oraz governance, a więc celów związanych z działalnością spółki na rzecz środowiska naturalnego, odpowiedzialności społecznej i w zakresie jakości zarządzania. Są to trzy obszary, które rok do roku przez okres trwania kredytu będą oceniane przez zewnętrzną agencję ratingową. Wystawiony przez nią rating ESG będzie następnie przekazywany do konsorcjum bankowego, a jego poziom wpłynie na korektę wysokości marży kredytowej w danym roku. Dzięki takiej formule kredyt może stać się wyjątkowo atrakcyjnym i korzystnym narzędziem finansowym, wspierającym realizację ambitnej strategii Grupy Energa.

Co ważne, jednym z podstawowych warunków udzielenia kredytu z zastosowaniem tego mechanizmu jest wykorzystanie środków na cele nie związane z energetyką węglową. Dlatego też Energa SA przeznaczy pozyskane środki na rozbudowę mocy wytwórczych OZE, a także na dalszą modernizację sieci dystrybucyjnej. Przełoży się to na jeszcze silniejszą pozycję Grupy Energa jako głównego gracza w sektorze energetyki odnawialnej, coraz wyższy komfort odbiorców energii dzięki spadkowi awaryjności dostaw prądu, a także wzrost efektywności energetycznej dzięki ograniczeniu strat sieciowych. Środki pozyskane z kredytu zostaną też częściowo przeznaczone na spłatę wcześniejszych zadłużeń związanych z celami wymienionymi powyżej.

– Strategia Grupy Energa jednoznacznie nastawiona jest na mądrą, odpowiedzialną i wyważoną realizację celów środowiskowych i społecznych. Formuła ESG, która sama w sobie odzwierciedla wagę tych obszarów, jest w związku z tym mechanizmem wręcz stworzonym dla nas. Jasno deklarujemy, że mocnym fundamentem grupy są odnawialne źródła energii, dające czystą, zeroemisyjną energię, stanowiącą przeszło 35% naszego miksu wytwórczego. Jako spółka Skarbu Państwa czujemy też na sobie moralną odpowiedzialność, aby wspierać rozwój i dobrobyt społeczności, wśród których prowadzimy naszą działalność i na które mamy wpływ. Od dawna więc rozwijamy się w kierunkach, które będą oceniane w ramach ratingu ESG, dzięki czemu jesteśmy spokojni o korzystne dla nas oceny – mówi Grzegorz Ksepko, Kierujący Grupą Energa SA.

Kredyt odpowiedzialny społecznie jest instrumentem finansowym bardzo popularnym na europejskim rynku finansowym. Zawarcie umowy przez Energa SA wyznacza nowe standardy wśród polskich korporacji, a także przyczyni się do wsparcia transformacji sektora energetycznego w kierunku odnawialnych źródeł energii.

Źródło: ENERGA SA

Działy

Reklama