Ciepłownictwo

Veolia zwiększa swoją obecność w małych i średnich miastach

W lipcu br. Veolia Zachód, spółka zależna Grupy Veolia term, podpisała kontrakt na dzierżawę 17 km miejskiej sieci ciepłowniczej w Słupcy. Umowa z Gminą Miejską Słupca została zawarta na okres 15 lat. 

Słupca położona jest w środkowo-wschodniej Wielkopolsce. Pełni funkcję stolicy powiatu i mieszka w niej prawie 14 tys. osób. Miasto jest jednym z większych ośrodków przemysłowych we wschodniej części regionu.

– Umowa na dzierżawę słupeckiego systemu ciepłowniczego idealnie wpisuje się w naszą strategię rozwoju w polskich miastach małej i średniej wielkości. Dzięki temu modelowi współpracy – dzierżawie, jesteśmy w stanie zapewnić mieszkańcom doskonałą jakość usług, a jednocześnie wesprzeć samorządy w modernizacji systemów ciepłowniczych, które pozostają ich własnością – mówi Dariusz Musiał, Prezes Zarządu Veolia Zachód.

– Jesteśmy dumni z faktu, że kolejne miasto uznało Veolię za godnego zaufania partnera na lata, z którym będzie współpracować na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i poprawy jakości powietrza. Nasze doświadczenie oraz wiedza z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym z pewnością przyczynią się do realizacji tych celów – dodaje Musiał.

– Jako Rada Miasta musieliśmy mieć pewność, że zarówno treść umowy, jak i wynegocjowane warunki zagwarantują mieszkańcom odpowiedni poziom usług oraz cenę za dostarczane ciepło. Wsłuchując się w głosy zarówno „za”, jak i „przeciw”, w toku negocjacji z firmą Veolia udało się wypracować porozumienie, które pozwoliło nam na podjęcie decyzji – mówi Andrzej Szymkowiak, Przewodniczący Rady Miasta Słupcy.

Dzięki podpisanemu kontraktowi Veolia Zachód będzie zarządzała zarówno wytwarzaniem i przesyłem ciepła w Słupcy dla blisko 270 odbiorców, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, urzędy, pawilony handlowo-usługowe oraz odbiorcy indywidulani. W ramach podpisanej na 15 lat umowy Veolia Zachód planuje sprzedaż ciepła na poziomie 140 tys. GJ rocznie.
Skoncentrowanie działań wytwórczych i operacyjnych przez Veolię Zachód pozwoli na zoptymalizowanie funkcjonowania systemu ciepłowniczego w mieście przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. W najbliższym czasie zostanie wprowadzony system zdalnego odczytu liczników ciepła oraz inne systemy wpływające na poprawę jakości świadczonych usług.

– Wydzierżawienie sieci ciepłowniczej sprawi, że wytwarzanie ciepła i przesył będą skoncentrowane w jednych rękach, co tym samym obniży koszty funkcjonowania firm odpowiedzialnych za wytwarzanie i dostarczanie ciepła i bezpośrednio przełoży się na wysokość taryfy. W konsekwencji doprowadzi to do zmniejszenia łącznych kosztów dla odbiorcy ciepła na terenie miasta – komentuje Michał Pyrzyk, Burmistrz Miasta Słupcy.

W ramach projektu Veolia Zachód planuje systematycznie modernizować sieć ciepłowniczą oraz prowadzić jej rozbudowę. Podejmowane działania mają zmierzać do ograniczenia emisji CO2 i pyłów w mieście, a także do rozwoju mechanizmów gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki pozyskaniu dostępu do sieci ciepłowniczej Veolia będzie mogła wykorzystać również ciepło odpadowe z zakładów przemysłowych w Słupcy do produkcji ciepła i ciepłej wody użytkowej.
Źródło: Grupa Veolia

Działy

Reklama