Ochrona środowiska

Światowy Dzień Środowiska 2019 pod hasłem walki z zanieczyszczeniem powietrza

Hasłem obchodzonego 5 czerwca Światowego Dnia Środowiska jest w tym roku walka z zanieczyszczeniem powietrza. Władze polskich miast mają coraz większą świadomość na temat negatywnego wpływu smogu na zdrowie mieszkańców. Zanieczyszczeniom powietrza starają się przeciwdziałać nie tylko poprzez wymianę starych pieców, lecz także m.in. czyszczenie ulic na mokro (Kraków) czy rozwijanie infrastruktury dla elektrycznego transportu (Łódź), a także dbanie o zieleń miejską, która pochłania zanieczyszczenia (Warszawa i Poznań).

Promowanie dobrych praktyk polskich miast w dziedzinie ekologii jest jednym z celów konkursu ECO-MIASTO, w ramach którego nagradzane są samorządy najlepiej realizujące ideę zrównoważonego rozwoju miast. Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z Renault Polska, Ceetrus Polska, Dalkią i Dalkią Wastenergy oraz Fundacją Veolia.

Na piątego czerwca przypada ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Środowiska. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem #BeatAirPollution. Globalny problem zanieczyszczenia powietrza nie omija również polskich miast. Choć w zimie podstawową przyczyną smogu jest nieekologiczne ogrzewanie mieszkań, to w miesiącach ciepłych w powietrzu dominują zanieczyszczenia pochodzenia komunikacyjnego. Jakie antysmogowe działania prowadzą samorządy?

Czyszczenie ulic na mokro

Regularne czyszczenie jezdni i chodników wprawdzie nie usuwa źródła problemu smogu, ale pomaga obniżyć poziom pyłów zawieszonych w powietrzu. Efekt nie jest jednak długotrwały, dlatego to ważne, by zwłaszcza najbardziej ruchliwe ulice były sprzątane regularnie i często. Szczególne znaczenie ma czyszczenie na mokro.
Wiele miast poważnie traktuje kwestię czyszczenia ulic. W Krakowie codziennie zajmuje się tym ponad 350 osób pracujących na 3 zmiany oraz 194 pojazdy MPO Kraków. Niektóre spośród nich są w pełni elektryczne, posiadają również system gwarantujący recykling wody.

Ponad 200 punktów ładowania samochodów elektrycznych w Łodzi

Jedną z głównych zalet samochodów elektrycznych jest to, że nie generują spalin. Jak jednak sprawić, żeby mieszkańcy miast przesiadali się do „elektryków”? Przede wszystkim trzeba zapewnić im odpowiednią infrastrukturę – taki właśnie plan ma Łódź.
W mieście do końca 2020 r. ma się pojawić ponad 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Podczas wyboru lokalizacji uwzględniono potrzeby łodzian, którzy mogli zgłaszać swoje propozycje umiejscowienia ładowarek za pośrednictwem internetowej platformy.

Zielone torowiska w Warszawie

W tym roku władze Warszawy postanowiły zazielenić kolejne 3,5 km torowisk tramwajowych Łączna długość trawiastych torowisk w stolicy wyniesie już 25 km. Rośliny nie tylko pochłaniają zanieczyszczenia powietrza, lecz także redukują hałas związany z ruchem tramwajowym i pozytywnie wpływają na estetykę miejskiego krajobrazu. Nic dziwnego, że do takiego rozwiązania przekonuje się coraz więcej polskich miast.

Poznań dba o drzewa

Często najlepsze rozwiązania to te najprostsze – trudno przecenić rolę drzew w walce ze smogiem. Te rośliny pochłaniają i neutralizują wiele toksycznych substancji. Aby jednak tak się stało, drzewa potrzebują dobrych warunków do rozwoju, co w miastach nie jest wcale takie oczywiste.

Poznań poszedł śladem ośrodków miejskich, które testują worki do podlewania drzew, tzw. hydrobufory. Wykorzystuje się je w miejscach, gdzie dostęp do wody jest mocno ograniczony przez otaczające betonowe powierzchnie. Na razie w mieście programem zostanie objętych 60 starszych drzew.

Źródło: ECO-MIASTO

Działy

Reklama