Konsorcjum LOTOS Oil i firmy Ecol będzie realizować gospodarkę olejowo-smarowniczną w trakcie rozruchu i pracy nowych instalacji Projektu EFRA. W ramach tego konsorcjum będzie również prowadziło dostawy środków smarnych w trakcie rozruchu oraz późniejszej eksploatacji instalacji. Umowa ze spółką LOTOS Asfalt została zawarta na 3 lata.
Oferta kompleksowego serwisu olejowo-smarowniczego konsorcjum LOTOS Oil i Ecol jest pełnym pakietem rozwiązań techniczno-organizacyjnych, zapewniających najbardziej optymalne warunki smarowania maszyn i urządzeń, co przekłada się na efektywność ich pracy, a przede wszystkim niezawodność i dyspozycyjność parku maszynowego.
Z uwagi na kończące się prace przy budowie instalacji EFRA, wybór wyspecjalizowanego zespołu w zakresie gospodarki smarowniczej i najlepszych jakościowo środków smarowych ma gwarantować efektywność pracy nowych instalacji.
– EFRA to jedna z najnowocześniejszych instalacji w Europie, wymagająca równie nowoczesnych i wysoce zaawansowanych technologicznie rozwiązań – podkreśla Cezary Godziuk, Prezes Zarządu LOTOS Asfalt. Podpisana umowa obejmuje zarówno profilaktykę, usługi badawczo diagnostyczne, jak i serwis smarowniczy maszyn i urządzeń nowych instalacji. To także wypełnianie doraźnych i awaryjnych zadań oraz czynności smarowniczych.
– To ogromny sukces, że przy tak zaawansowanych technologiach, jakie mają zastosowanie w instalacjach EFRA, będą pracować serwisy olejowe LOTOS Oil i Ecol – powiedział Krzysztof Nowicki, Prezes Zarządu LOTOS Oil. Konsorcjum zapewni instalacjom odpowiednią gospodarkę smarowniczą, a środki smarne i nasz serwis olejowy w połączeniu z doświadczeniem obiektowym firmy Ecol to duet, który nie zawiedzie nawet przy tak złożonym i wymagającym projekcie.
– Realizacja złożonych i wymagających projektów serwisowych przemysłowej gospodarki smarowniczej w trybie outsourcingu jest domeną i wizytówką działalności Ecol w Polsce i za granicą – dodaje Wojciech Majka, Prezes Zarządu Ecol. – Współpraca LOTOS Oil i Ecol w zakresie dystrybucji środków smarnych LOTOS trwa nieprzerwanie od 1994 r. Dziś nasza firma jest największym branżowym dostawcą produktów LOTOS dla przemysłu, w tym dla energetyki przemysłowej i zawodowej. Wiele lat partnerskiej, technologicznej i handlowej współpracy LOTOS Oil i Ecol umożliwiło podjęcie kolejnego kroku, jakim jest stworzone konsorcjum i praca przy tak zaawansowanym i dużym projekcie jak EFRA. Formuła wspólnej pracy na projekcie EFRA umacnia tę współpracę na kolejne lata – dodaje.
Głównym celem Projektu EFRA jest lepsze zagospodarowanie ciężkiej pozostałości, czyli tej frakcji ropy naftowej, z której obecnie powstaje ciężki olej opałowy lub asfalty. Nowe instalacje Projektu EFRA w pełni uzupełniają obecny ciąg technologiczny przerobu ropy naftowej działający w rafinerii w Gdańsku i docelowo umożliwią zastąpienie produkcji niskomarżowych produktów większą ilością paliw silnikowych. Po zrealizowaniu Projektu EFRA rafineria LOTOSU zwiększy swoją elastyczność w zakresie optymalizowania produkcji, co pozwoli zachować konkurencyjność, również w przypadku zmian cen na rynku surowców i produktów naftowych.
Źródło: Grupa LOTOS S.A.