OZE

Śląsk może skorzystać z doświadczeń Basków

Śląsk – przemysłowe serce Polski może stać się centrum energetyki wiatrowej. Taką drogę transformacji przeszedł Kraj Basków.

Jego stolica – Bilbao gościła w ubiegłym tygodniu światowych liderów branży energetyki wiatrowej podczas konferencji i targów organizowanych przez WindEurope.
Podczas konferencji WindEurope Śląsk reprezentował Krzysztof Sitarski (Kukiz’15). W ramach panelu dotyczącego transformacji regionów mówił o roli węgla energetycznego i kokosowego jako surowców niezbędnych do rozwoju energetyki odnawialnej.

Kraj Basków jest doskonałym przykładem udanych przemian strukturalnych w lokalnej gospodarce. Jego przykład pokazuje, że nawet region nie dysponujący najlepszymi warunkami do lokowania farm wiatrowych, może czerpać ogromne korzyści z rozwoju sektora wiatrowego, produkując i eksportując tę technologię na cały świat. Na terenie hiszpańskiej autonomii działa dziś ponad 100 firm związanych z sektorem energetyki wiatrowej. Jego stolica – Bilbao jest siedzibą m.in. Siemens Games Renewable Energy i Iberdrola, które stanowią silny element łańcucha dostaw.

Oba regiony łączy zresztą długa przemysłowa tradycja. Kraj Basków w procesie transformacji jest jednak już bardzo zaawansowany. Baskowie postawił na rozwój przemysłu związanego z energetyką wiatrową, co przyczyniło się do odrodzenia regionalnej gospodarki.

Sitarski podczas okrągłego stołu poświęconego transformacji regionów węglowych dzielił się swoim osobistym doświadczeniem. Jak były górnik podkreślał potrzebę przeprowadzenia zmian strukturalnych w taki sposób, by były one sprawiedliwe społecznie. Jego zdaniem, górnictwo powinno być oddzielone od produkcji energii, a przyszłość należy do wodoru. Jak ocenił Sitarski, to może być wielkim atutem dla gospodarki Śląska.

Z kolei María Belarmina Díaz Aguado, Dyrektor Generalna ds. Górnictwa i Energii w Księstwie Asturii (prowincja autonomiczna w Hiszpanii), którego gospodarka opiera się o wydobycie węgla, a także przemysł metalurgiczny, maszynowy, stoczniowy i chemiczny postulowała konieczność wspierania regionów węglowych przez UE. – W okresie przejściowym musimy sprostać wyzwaniom m.in. związanym ze starzejącą się populacją. Z drugiej strony dysponujemy też atutami w postaci wielkiej tradycji przemysłowej i umiejętnościom technicznym ludzi zamieszkujących region – zauważyła.

Asturia chce przyciągnąć młodych inwestując w tworzenie miejsc pracy wokół rodzącego się rynku elektromonilności.

Dyrektor ds. Polityki Energetycznej w Komisji Europejskiej Megan Richards podkreślała zaangażowanie Brukseli w transformację regionów węglowych. Projekt poświęcony temu zagadnieniu ma być jednak zgodny z celami UE w zakresie klimatu i energii do 2030 r.

Jeśli Śląsk pójdzie drogą Kraju Basków ma szansę uszczknąć dla regionu kawałek z olbrzymiego tortu przemysłu wokół energetyki wiatrowej, który w całej Europie przynosi rocznie 36 mld euro i generuje 8 mld euro z eksportu. Wokół branży stworzono ok. 263 tys. miejsc pracy w fabrykach i firmach związanych z całym łańcuchem dostaw. Co ważne, znajdują się one w regionach mniej uprzywilejowanych ekonomicznie.

Śląsk wydaje się bardzo aktywny w zabiegach o wkroczenie właśnie na taka ścieżkę. Świadczy o tym niedawna inicjatywa urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego. Powołany tam do życia „Zespół regionalny dla Inicjatywy regionów górniczych” ma zabiegać o włączanie nowych projektów do inicjatywy Coal Regions in Transition (CRiT) i pozyskania środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej.

Reprezentacja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej po raz kolejny PSEW reprezentowała branżę wiatrową w Polsce na arenie europejskiej podczas wydarzenia WindEurope 2019 Conference & Exhibition w Bilbao. Odbyło się ono 2-4 kwietnia. Udział w panelu poświęconym sprawiedliwej transformacji podczas konferencji WindEurope 2019 wziął m.in. Michał Kurtyka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.

Oprócz zorganizowania polskiego stoiska, PSEW gościł też przedstawicieli branży podczas wydarzenia towarzyszącego 3 kwietnia. Zostało ono poświęcone będzie aktualnym możliwościom na lądzie i morzu w Polsce, dla podmiotów z całego łańcucha wartości.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Działy

Reklama