Elektroenergetyka

Prezes URE ogłasza ostateczne wyniki aukcji uzupełniającej rynku mocy na rok dostaw 2026

Aukcja została przeprowadzona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne 11 września br. i zakończyła się w czwartej rundzie zakontraktowaniem 7,58 GW obowiązków mocowych. W aukcji mogły wziąć udział także jednostki, które emitują powyżej 550 kg CO2/MWh.

Aukcję wygrało 58 ofert pochodzących od jednostek zlokalizowanych w Polskim Systemie Elektroenergetycznym. Cena zamknięcia w aukcji uzupełniającej wyniosła 346,37 zł/kW/r.

Przeprowadzenie aukcji uzupełniających rynku mocy na dostawy od drugiej połowy 2025 r. do 2028 r. dla jednostek nie spełniających limitów emisji do 550 kg CO2/MWh umożliwiła nowelizacja ustawy o rynku mocy z 2025 r.[1] oraz zgoda Komisji Europejskiej na derogację w tym zakresie.

Aukcję uzupełniającą przeprowadza się w przypadku, gdy ilość zdolności wytwórczych oferowanych w aukcji głównej oraz aukcjach dodatkowych na dany rok dostaw nie jest wystarczająca.

Aukcja uzupełniająca dla drugiej połowy 2025 r. została przeprowadzona 15 maja br. i zakończyła się w pierwszej rundzie zakontraktowaniem 5,05 GW obowiązków mocowych.

Kolejne aukcje uzupełniające będą przeprowadzone na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2027 r. i od 1 stycznia do 31 grudnia 2028 r.

Informacja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Nr 55/2025 w sprawie ogłoszenia ostatecznych wyników aukcji uzupełniającej na rok dostaw 2026.

[1] Ustawa z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o rynku mocy (Dz. U. z 2025 r. poz. 159).

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Działy

Reklama