Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

UREgulowana wiedza konsumenta: jakie prawa przysługują odbiorcy energii elektrycznej? Najważniejsze informacje zebraliśmy w „Zbiorze Praw Konsumenta Energii Elektrycznej”

Urząd Regulacji Energetyki opublikował zaktualizowany „Zbiór Praw Konsumenta Energii Elektrycznej”. Publikacja zawiera wiele przydatnych informacji dotyczących zarówno sprzedaży i dostaw energii elektrycznej, jak również funkcjonowania rynku. Każdy konsument, który chce świadomie korzystać z przysługujących mu praw powinien się z nim zapoznać. 

Na przełomie kwietnia i maja br. na zlecenie URE przeprowadzone zostało badanie opinii publicznej „Rachunki pod kontrolą konsumenta”. Wynika, z niego że zaledwie 29% konsumentów w pełni rozumie, jak działa rynek energii. 68% ankietowanych korzysta z taryf, które są zatwierdzane przez Prezesa URE. Do korzystania z oferty wolnorynkowej przyznaje się 6% odbiorców, a pozostali nie orientują się, z jakiego typu umowy korzystają. 73% respondentów posiada wiedzę na temat możliwości zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Jednocześnie tylko 13% zdecydowało się na taki krok. Ponadto tylko 38% wie, że termin na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa wynosi 14 dni.

Jednym z kluczowych zadań regulatora sektorowego jest podnoszenie świadomości odbiorców energii w zakresie praw, jakie im przysługują z związku z zawarciem umowy na sprzedaż i dystrybucję energii. Służą temu kampanie społeczne oraz działania komunikacyjne.

Wśród ustawowych obowiązków URE, wynikających z przepisów ustawy – Prawo energetyczne, jest publikowanie „Zbioru Praw Konsumenta Energii Elektrycznej”. Publikacja ta zawiera praktyczne informacje na temat praw odbiorców w gospodarstwach domowych oraz funkcjonowania rynku sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. Jej opracowanie i rozpowszechniania wpisuje się jednocześnie w katalog działań edukacyjnych i informacyjnych podejmowanych przez Urząd we współpracy z poszczególnymi uczestnikami rynku energii.

W Zbiorze szczegółowo opisano m.in.:

  • sprawdzone źródła rzetelnej informacji konsumenckiej,
  • prawa przysługujące konsumentom energii elektrycznej,
  • obowiązki dystrybutora i prawa konsumenta związane z przyłączaniem do sieci, a także komponenty umowy z tym związanej,
  • sprzedaż rezerwową, stanowiącą zabezpieczenie w przypadku utraty dotychczasowego sprzedawcy,
  • zasady zawierania i rozwiązywania umów sprzedaży i dystrybucji, a także komponenty tych umów,
  • prawo do wyboru sprzedawcy i procedurę zmiany sprzedawcy,
  • taryfy i ich składowe,
  • poszczególne elementy faktury, zasady wystawiania korekt, rozliczenia oraz sposób regulowania płatności,
  • kwestie związane z działaniem układów pomiarowo-rozliczeniowe (tzw. liczniki),
  • reklamacje dotyczące dostarczania energii i standardów jakościowych.

„Zbiór Praw Konsumenta Energii Elektrycznej” zawiera także informacje o organach, które reprezentują konsumentów, a także wskazuje nieuczciwe praktyki rynkowe, związane z sektorem energii elektrycznej. Jest to bardzo istotny aspekt, gdyż zgodnie z wynikami badania „Rachunki pod kontrolą konsumenta” aż 61% konsumentów energii spotkało się z jakąś formą oszustwa na rynku energii elektrycznej, z których najczęstsze to wezwania do natychmiastowej zapłaty (47%) oraz podszywanie się pod sprzedawcę energii (41 proc.).

Na stronie Regulatora można pobrać najświeższe wydanie, które jest zgodne ze stanem prawnym na dzień 1 lipca 2025 r. Jest ono dostępne w dwóch wersjach:

  • kolorowej – z grafikami, rekomendowana przez Urząd Regulacji Energetyki,
  • czarno-białej – bez grafik, zoptymalizowana do wydruku, przeznaczona przede wszystkim dla sprzedawców energii elektrycznej.

URE dzieli się wiedzą

Na rynku energii dużo się dzieje. Dlatego przygotowaliśmy kompendium wiedzy dla odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. W jednym miejscu zebraliśmy informacje o:

  • tym jak do gospodarstwa domowego trafia energii elektryczna,
  • ofertach sprzedaży energii elektrycznej dostępnych na rynku,
  • składowych rachunku za energię elektryczną,
  • nadużyciach na rynku energii elektrycznej
  • mrożeniu cen energii w 2025 r.

W tej zakładce znajduje się przygotowana przez nas ulotka „Rachunki pod kontrolą konsumenta”. Planujemy również cyklicznie dzielić się wiedzą m.in. na temat praw przysługującym konsumentom i kwestii związanych z rachunkami za prąd. Cykl edukacyjny nosi nazwę: UREgulowana wiedza konsumenta.

***

  • Zgodnie z treścią art. 5 ust. 6e ustawy – Prawo energetyczne kopie Zbioru powinny być dostarczane odbiorcom przez sprzedawców energii elektrycznej i paliw gazowych, którzy mają obowiązek zapewnić publiczny dostęp do zbioru.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Działy

Reklama