Prezes URE przygotował aktualizację wytycznych zapewniających ujednolicenie planów rozwoju małych operatorów sieci dystrybucyjnej, którzy obsługują poniżej 100 tys. odbiorców. Termin na złożenie do Regulatora planu rozwoju OSDn, jego aktualizacji lub sprawozdania z realizacji planu upływa 30 kwietnia 2026 r.
Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego sporządza plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na okres nie krótszy niż sześć lat, który podlega aktualizacji co dwa lata[1]. Plany rozwoju OSD podlegają też uzgodnieniu z Prezesem URE, działającym w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw energii[2].
Ponadto przedsiębiorstwa energetyczne mają obowiązek przedkładania sprawozdań z realizacji planów rozwoju.
Mając na uwadze zapewnienie jednolitości planów rozwoju składanych przez małe OSD, obsługujące poniżej 100 tys. odbiorców, Prezes URE przygotował zaktualizowane wytyczne dotyczące ich zawartości, a także formularze tabelaryczne do planów rozwoju, ich aktualizacji oraz sprawozdania z ich realizacji. Wytyczne te określają m.in. minimalny zakres jaki powinien zawierać plan rozwoju OSDn oraz jego aktualizacja.
Z obowiązku uzgadniania projektów planów rozwoju z Prezesem URE wyłączone są:
- przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej, dla mniej niż 300 odbiorców, którym przedsiębiorstwo to dostarcza rocznie łącznie mniej niż 150 GWh tej energii,
- OSD, który uzyskał decyzję Prezesa URE w sprawie uznania danego systemu jako zamknięty system dystrybucyjny, w zakresie prowadzenia działalności w systemie objętym tą decyzją.
Dla dużych operatorów sieci dystrybucyjnej, obsługujących co najmniej 100 tys. odbiorców, Prezes URE przygotował w 2024 r. wytyczne dotyczące kierunku rozwoju sieci i realizacji inwestycji priorytetowych oraz kwestionariusz i formularze do uzgodnienia planów rozwoju na lata 2026-2031.
[1] Zgodnie z art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 266 z poźn. zm.).
[2] Zgodnie z art. 16 ust. 13 pkt. 2 ww. ustawy.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki