OZE

Przepisy, które wspierają – nie blokują! MRiT działa dla przedsiębiorców, bezpieczeństwa i rozwoju OZE

Bezpieczeństwo, transparentność, wsparcie dla inwestorów i energii odnawialnej – to fundamenty projektowanych zmian w prawie budowlanym. Podczas wspólnej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz Wiceminister Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka, odnieśli się do uwag inwestorów dotyczących progów pojemności magazynów energii w kontekście projektowanych przepisów budowlanych.

– Dbamy o przedsiębiorców – nie chcemy tworzyć prawa, które stawia bariery rozwojowi firm i branży OZE. Nie taka była intencja Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Chcemy, by przepisy budowlane wspierały inwestycje, a nie je utrudniały. Chcemy rozwijać tę branżę i stworzyć jak najwięcej możliwości na włączanie się małych instalacji, także w ramach gospodarstw domowych, do systemu odnawialnych źródeł energii – powiedział Minister Krzysztof Paszyk podczas konferencji prasowej, odnosząc się do projektowanych zmian w prawie budowlanym.

Minister zapowiedział ponowną analizę progów pojemności magazynów energii, tak by przepisy były przyjazne inwestorom, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa.

– Przeanalizujemy ponowie kwestię progów pojemności magazynów energii, od których będą jakiekolwiek obowiązki wymagane od inwestorów. Jestem przekonany, że znajdziemy kompromis między swobodą instalowania, znoszeniem niepotrzebnych barier i obowiązków, a wymogami bezpieczeństwa – podkreślił Szef MRiT.

– Inwestując w magazyny energii chcemy dać szansę na rozwój nowych technologii i w ogóle rynku magazynów energii. Słyszymy wnioski merytoryczne płynące ze strony branży OZE, jak nowe technologie są też bezpieczne dla budownictwa i architektury oraz że te przepisy pożarowe powinny być uwzględniane. Liczymy tutaj na wspólne stanowisko i będziemy do tego wspólnego stanowiska dążyli – powiedział podczas konferencji Wiceminister Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka.

Prace nad rozwiązaniami prowadzone są wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.  Mają ułatwić inwestycje w magazyny energii, ograniczyć zbędne formalności i wesprzeć przedsiębiorców oraz lokalne inicjatywy.

Fakty, nie manipulacje – prawda o projekcie rozporządzenia

Minister Krzysztof Paszyk stanowczo zdementował nieprawdziwe informacje dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

– Polscy producenci styropianu nie będą poszkodowani. To nieprawda, że rozporządzenie uderzy w branżę – podkreślił Krzysztof Paszyk.

Projekt jest neutralny technologicznie i produktowo – nie promuje żadnych producentów ani materiałów. Jego celem jest bezpieczeństwo użytkowników budynków i podniesienie standardów jakości.

Proces legislacyjny prowadzony jest w pełni transparentnie, z udziałem ekspertów, służb i przedstawicieli branży. Wszystkie uwagi zgłoszone w trakcie konsultacji są analizowane przez MRiT.

– Z inicjatywy MRiT i mojej osobiście, proces legislacyjny został objęty ochroną antykorupcyjną. Będzie w pełni transparentny od początku do końca – zapewnił Minister Paszyk.

Projekt rozporządzenia nie zmienia zasad konkurencji – wprowadza jedynie minimalne, niezbędne normy bezpieczeństwa i jakości.

Wymagania pożarowe zostały opracowane przy udziale niezależnych ekspertów, w trosce o życie i zdrowie ludzi.

Prace nad projektem są jawne i otwarte na głos branży oraz obywateli.

Chcę przypomnieć, zwłaszcza panu posłowi Budzie, że on i jego poprzednicy z PiS mieli blisko 4 lata, żeby wywiązać się z ustawowego obowiązku i przygotować to rozporządzenie. Próby zakończyły się fiaskiem. My podjęliśmy ten proces w pełni transparentnie – podkreślił Minister Paszyk.

Nowe przepisy to nie atak na przedsiębiorców, lecz odpowiedzialność państwa za bezpieczeństwo obywateli i uczciwe zasady na rynku.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Działy

Reklama