EkoMobility

Polenergia finalizuje projekt budowy ultraszybkich stacji ładowania wzdłuż Autostrady Wielkopolskiej – kompletna sieć dla podróżnych w szczycie wakacji

Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, uruchomiła stacje ładowania pojazdów elektrycznych w dwóch kolejnych Miejscach Obsługi Podróżnych: Lądek oraz Skarboszewo. Oznacza to finalizację projektu budowy sieci ultraszybkich ładowarek wzdłuż koncesyjnego odcinka autostrady A2. Dzięki współpracy z Autostradą Wielkopolską S.A., na terenie ośmiu Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) są już dostępne ultraszybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych Polenergii o mocy od 180 kW do 400 kW. To znaczące ułatwienie podróży e-autami na kluczowej trasie łączącej wschód z zachodem Polski, która stanowi też ważny korytarz transportowy w Europie.

– Stacje ładowania w dwóch kolejnych MOP-ach to realizacja wcześniej zaplanowanych przez Polenergię działań w zakresie rozwoju infrastruktury elektromobilności na odcinku między Świeckiem a Koninem. Dopięliśmy tym samym projekt budowy sieci ultraszybkich ładowarek w ośmiu lokalizacjach wzdłuż koncesyjnego odcinka A2 – Łukasz Buczyński, Członek Zarządu Polenergia S.A.

Wzdłuż Autostrady Wielkopolskiej A2 działają 22 ultraszybkie stacje ładowania Polenergii. Dwa MOP-y, Chociszewo oraz Rogoziniec zostały wyposażone po 4 stacje ładowania dla samochodów osobowych oraz 1 stacje dla samochodów ciężarowych (eHDV). Kierowcy mogą skorzystać ze stacji ładowania o mocy od 180 kW do 400 kW. Na pozostałych sześciu MOP-ach, w tym na MOP-ach Lądek-Skarboszewo znajdują się po 2 stacje o mocy 300 kW. Łącznie moc zainstalowana Polenergii na koncesjonowanym odcinku autostrady A2 sięga 5,5 MW.

– Rozbudowa sieci stacji ładowania to dla nas nie tylko odpowiedź na rosnące potrzeby kierowców, ale też realny wkład w ochronę środowiska. Inwestycje w infrastrukturę ładowania są integralną częścią naszej strategii ESG, szczególnie w obszarze odpowiedzialnego zarządzania. Stawiamy na sprawdzonych partnerów i wysoką jakość usług, by zapewnić użytkownikom Autostrady Wielkopolskiej niezawodne i bezpieczne rozwiązania. Rozwój sieci stacji ładowania na wszystkich 22 MOP-ach pomiędzy Świeckiem a Koninem to przemyślany krok w kierunku nowoczesnego, zrównoważonego transportu – Paweł Struski, Członek Zarządu spółki Autostrada Wielkopolska SA.

Lokalizacja autostrady A2 ma strategiczne znaczenie. Biegnąca przez serce Polski, trasa ta stanowi krwiobieg krajowego transportu, łącząc największe aglomeracje, takie jak Poznań, Warszawa czy Łódź. Co więcej, koncesyjny odcinek autostrady A2 jest ważną częścią międzynarodowej sieci drogowej – stanowi integralną część Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), jest jednym z kluczowych połączeń między Europą Zachodnią i Środkową oraz strategicznym dla Polski korytarzem transportowym na linii Warszawa – Berlin.

Z początkiem sezonu wakacyjnego, zakończenie projektu nabiera szczególnego znaczenia. Tysiące kierowców planujących urlopy w kraju i za granicą, podróżujących samochodami elektrycznymi, może teraz liczyć na niezawodną i szybką infrastrukturę ładowania na całej długości swojej trasy. To przełomowa zmiana, która realnie wpływa na komfort i swobodę podróżowania pojazdami zeroemisyjnymi.

Źródło: Polenergia

Działy

Reklama