Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

O konkurencyjności energochłonnych gałęzi przemysłu oraz sektora czystych technologii rozmawiano podczas Rady COMPET

„Budowanie Europy jutra – zrównoważonej, innowacyjnej i konkurencyjnej” – to hasło, które przyświecało nieformalnemu spotkaniu ministrów ds. rynku wewnętrznego i przemysłu UE. W dniach 17-18 lipca 2025 r. w Kopenhadze obradowano o wyzwaniach związanych z transformacją przemysłów energochłonnych, rozwojem czystych technologii, biotechnologii i technologii kwantowych.

Polska opowiedziała się za intensyfikacją działań wspierających przemysł energochłonny oraz sektor czystych technologii, wskazując na konieczność stabilizacji warunków rynkowych i ochrony europejskiego rynku przed nieuczciwą konkurencją.

– Stojące przed Europą wyzwania związane z globalną konkurencją i celami klimatycznymi, wymagają zdecydowanych działań wspierających nasz przemysł i innowacyjne rozwiązania. Nasze przedsiębiorstwa muszą mieć zapewnione sprzyjające otoczenie regulacyjne i równe warunki działania zarówno na jednolitym rynku jak i na arenie globalnej – podkreślił Wiceminister Michał Baranowski.

Sojusz na rzecz Przemysłów Energochłonnych

Na marginesie obrad, odbyło się drugie spotkanie Sojuszu Ministerialnego na rzecz Przemysłów Energochłonnych. Ministrowie dziesięciu państw UE: Austrii, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Luksemburga, Polski, Słowacji, Węgier i Włoch przyjęli wspólną deklarację, w której opowiedzieli się za wzmacnianiem konkurencyjności przemysłów energochłonnych przy jednoczesnym wsparciu ich dekarbonizacji. 

Członkowie sojuszu przedstawili wspólne stanowisko wobec najważniejszych wyzwań dla energochłonnych gałęzi przemysłu w UE, postulując m.in.:

  • stabilizację cen w systemie handlu emisjami (ETS) oraz wzmocnienie mechanizmu CBAM w ramach planowanej na 2025 r. rewizji;
  • zapewnienie konkurencyjnych cen energii poprzez m.in. utrzymanie systemu rekompensat kosztów pośrednich po 2030 roku i jego rozszerzenie na kolejne sektory, oraz budowę Unii Energetycznej; 
  • skuteczniejszą ochronę rynku UE przed nieuczciwymi praktykami handlowymi, a także wykorzystanie narzędzi UE do wspierania uczciwej konkurencji i przeciwdziałania nadprodukcji na rynkach światowych;
  • znoszenie barier na rynku wewnętrznym poprzez m.in. uproszczenie regulacji i redukcję obciążeń administracyjnych;
  • promocję wysokiej jakości miejsc pracy i rozwój kompetencji przyszłości.

Ochrona europejskiego rynku stali

Jednym z kluczowych punktów obrad była również ochrona europejskiego rynku stali. Ministrowie podkreślili, że obecna sytuacja globalnej nadpodaży produkcyjnej oraz nieuczciwe praktyki rynkowe stanowią istotne zagrożenie dla europejskich producentów, konkurencyjności i odporności przemysłu.

Polska wyraziła zadowolenie z nowej dynamiki działań na rzecz przemysłów energochłonnych, wskazując na ich zgodność z priorytetami polskiej prezydencji w Radzie UE.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Działy

Reklama