Polska Spółka Gazownictwa uzyskała pozwolenie na budowę dla gazociągu wysokiego ciśnienia zlokalizowanego w Nowym Sączu relacji Piątkowa-Biegonice. Ta inwestycja znacząco poprawi przepustowość istniejącej sieci gazowej i umożliwi dostawy większych wolumenów gazu dla mieszkańców i przedsiębiorców z terenu miasta Nowy Sącz i gmin ościennych: Chełmiec, Stary Sącz i Nawojowa. Planowany gazociąg zwiększy bezpieczeństwo dostaw oraz poprawi chłonność sieci.
Nowy gazociąg wysokiego ciśnienia o długości prawie 11 km wraz z dwoma stacjami redukcyjno-pomiarowymi I-ego stopnia stanowi dopełnienie z niedawno wybudowanym gazociągiem średniego ciśnienia Nowy Sącz – Chełmiec, tworząc tym samym południową obwodnicę gazową miasta. Szacowane nakłady inwestycyjne przy tej realizacji wynoszą 52 mln zł brutto.
– Nowy gazociąg poprawi bezpieczeństwo i niezawodność dostaw dla mieszkańców indywidualnych, ale także rozwijających się zakładów przemysłowych, nowych inwestycji mieszkaniowych na tym terenie, a także Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – podkreśla Wojciech Kowalski, Członek Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa. – Większy udział gazu w lokalnym miksie energetycznym przełoży się również na lepszą jakość powietrza w regionie – dodał Członek Zarządu PSG.
Gazociąg będzie również przystosowany do transportu paliw odnawialnych, takich jak biometan czy mieszaniny wodoru, co zwiększa jego znaczenie dla przyszłego modelu energetycznego opartego na źródłach niskoemisyjnych. Zwiększona chłonność sieci pozwoli nie tylko na przesył biometanu, ale również na przyjmowanie go od lokalnych producentów, co może przełożyć się na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Wzdłuż gazociągu zostanie położony światłowód, który umożliwi stały monitoring temperatury i naprężenia, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo funkcjonowania sieci gazowej.
Zakończenie inwestycji planowane jest na 2028 r. Projekt realizowany jest na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Polska Spółka Gazownictwa ubiega się o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych w ramach programu FEnIKS – wnioskowana kwota dotacji to 32 mln zł.
Źródło: Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.