9 lipca 2025 r. w ciepłowni w Modlinie zainaugurowano budowę wysokosprawnej kogeneracji gazowej, magazynu ciepła oraz kotła biomasowego. Inwestycja jest elementem projektu Jaspis, którym Veolia Północ z Grupy Veolia term rozpoczyna kompleksową dekarbonizację miejskiego systemu ciepłowniczego.
Działania realizowane są w ramach strategii transformacji systemów ciepłowniczych Grupy Veolia w Polsce, polegającej na odejściu od węgla ku czystszym paliwom i odnawialnym źródłom energii.
Budowane w Modlinie instalacje zmniejszą zużycie węgla o prawie 85%. Zakończenie projektu planowane jest w 2029 r. W efekcie powstanie nowoczesny system ciepłowniczy dostosowany do potrzeb rozwijającego się miasta.
Wydarzeniu towarzyszyło podpisanie listu intencyjnego z władzami miasta w sprawie utworzenia parku historycznego na terenie przylegającym do ciepłowni oraz sygnowanie umowy przyłączeniowej z Lotniskiem Modlin, która pozwoli na rozwój współpracy pomiędzy partnerami.
Ciepłownia w Modlinie należy do Veolii Północ z Grupy Veolia term. Spółka odchodzi od spalania węgla i od kilku lat przekształca miks paliwowy należących do niej zakładów, wzbogacając go m.in. o gaz, biomasę oraz wysokosprawną kogenerację. W ramach pierwszego etapu dekarbonizacji ciepłowni w Modlinie powstanie instalacja oparta o jednostkę wysokosprawnej kogeneracji gazowej o mocy 1,1 MWe + 1,2 MWt oraz magazyn ciepła o pojemności 200 m3. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2027 r. Drugim etapem projektu będzie budowa do 2029 r. kotła biomasowego o mocy 2,5 MWt wraz z niezbędną infrastrukturą. W efekcie w Modlinie powstanie nowoczesny system ciepłowniczy dostosowany do potrzeb rozwijającego się miasta. Realizacja projektu pozwoli na redukcję zużycia węgla o 3700 ton, czyli o prawie 85%.
Jednostki opalane biomasą i gazem, a także wykorzystanie OZE stanowią jeden z kluczowych elementów realizowanego przez Grupę Veolia w Polsce programu strategicznego GreenUp. Jego efektem będzie całkowite wyeliminowanie węgla w ciepłowniach Grupy i osiągnięcie neutralności klimatycznej.
– Veolia ma jasną strategię w odpowiedzi na wyzwania klimatyczne. Konsekwentnie eliminujemy węgiel, zastępując go lokalnymi, niskoemisyjnymi źródłami energii, co przekłada się na bardziej efektywne i bezpieczne systemy ciepłownicze. W realizacji działań na rzecz czystszego środowiska nie uznajemy kompromisów. W naszych spółkach realizujemy strategiczny program GreenUp, który nie tylko wyznacza kierunek rozwoju, ale przede wszystkim stanowi realne zobowiązanie względem naszych partnerów, klientów i środowiska – podkreśla Luiz Hanania, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce.
W ostatnich latach w spółkach wytwórczych Veolii zrealizowano wiele projektów dekarbonizacyjnych. Z takim samym zaangażowaniem prowadzone są duże inwestycje w Poznaniu czy w Łodzi, jak i w mniejszych miastach – Tarnowskich Górach, Wrześni, Kraśniku, Krotoszynie, Chrzanowie, Świeciu, Świdniku, Zamościu i wielu innych. Grupa Veolia term jest producentem i dostawcą ciepła w 56 małych i średnich polskich miastach.
– W Veolii kluczowym elementem procesu dekarbonizacji jest poszukiwanie rozwiązań, które są optymalne dla danej lokalizacji. Dzięki współpracy z władzami lokalnymi i regionalnymi oraz partnerami biznesowymi możemy zaproponować indywidualnie dobrane technologie, które dokładnie odpowiadają na potrzeby samorządów i mieszkańców. W efekcie otrzymujemy instalacje, które zwiększają bezpieczeństwo dostaw oraz gwarantują naszym partnerom korzyści środowiskowe i ekonomiczne. Taki cel przyświeca nam również w Modlinie – mówi Magdalena Bezulska, Prezes Zarządu Veolii term.
Wmurowaniu kamienia węgielnego w Modlinie towarzyszy podpisanie listu intencyjnego z władzami miasta, dotyczącego utworzenia parku historycznego na terenie przylegającym bezpośrednio do ciepłowni. Przy zaangażowaniu Veolii Północ i Fundacji Veolia Polska planowane jest powstanie przestrzeni podzielonej na strefy tematyczne – pamięci i edukacji historycznej, zieleni symbolicznej, wypoczynku, rekreacji i edukacji. Stworzenie miejsca integracji pokoleń, z włączeniem rodzin z dziećmi do korzystania ze skweru to kolejny krok w zacieśnianiu współpracy z miastem, potwierdzający długofalowe zaangażowanie Veolii w kultywowanie lokalnego dziedzictwa. Przed dwoma laty na murze ciepłowni powstał mural z motywem historycznym.
– Cieszę się, że tak ważna i historyczna przestrzeń jak Twierdza Modlin zyska nowoczesną i ekologiczną infrastrukturę ciepłowniczą. To krok milowy w kierunku rewitalizacji tego unikatowego miejsca, a także realne wsparcie dla mieszkańców. Veolia Północ to sprawdzony partner – od lat zapewnia niezawodne ciepło systemowe dla Modlina i m.in. portu lotniczego. Dzisiejsza inwestycja potwierdza, że nasza współpraca przynosi wymierne korzyści zarówno dla lokalnej społeczności, jak i środowiska – mówi Sebastian Sosiński, Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.
Ważnym krokiem w rozwoju infrastruktury energetycznej regionu jest sygnowanie umowy przyłączeniowej między Veolią Północ i Lotniskiem Modlin. Dokument umożliwi dostarczanie ciepła systemowego do nowych obiektów portu lotniczego. To kolejny etap wieloletniej współpracy między ciepłownią w Modlinie a jednym z jej kluczowych partnerów biznesowych.
– Umowa nie tylko wzmacnia pozycję Veolii Północ jako strategicznego dostawcy ciepła dla lotniska w Modlinie, lecz także potwierdza wzajemne zaufanie i wspólne dążenie do rozwoju nowoczesnej infrastruktury w regionie. Rozszerzenie współpracy następuje w momencie, gdy ciepłownia przechodzi znaczącą modernizację w ramach projektu Jaspis, co gwarantuje jeszcze bardziej niezawodne i ekologiczne dostawy ciepła dla rozwijającego się portu lotniczego – mówi Andrzej Walczak, Prezes Zarządu Veolii Północ.
Źródło: Grupa Veolia