Wydawnictwo Naukowe PWN zaprezentowało właśnie drugie, rozszerzone i zaktualizowane wydanie książki pt. „Energetyka wodorowa” autorstwa prof. Tadeusza Chmielniaka i dr. hab. inż. Tomasza Chmielniaka – kompleksowe kompendium wiedzy o jednym z najważniejszych kierunków transformacji energetycznej XXI w.
Hydrogen is the future – to hasło, które coraz częściej słyszymy w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, zeroemisyjności i niezależności od paliw kopalnych. Tym bardziej cieszy fakt, że polscy naukowcy – profesorowie renomowanych uczelni technicznych – przygotowali publikację, która w tak wszechstronny sposób opisuje potencjał wodoru w sektorach energetyki, transportu i przemysłu.
Druga edycja książki „Energetyka wodorowa” to odpowiedź na dynamiczny rozwój technologii wodorowych oraz potrzeby edukacyjne studentów i specjalistów. Publikacja obejmuje zarówno podstawy teoretyczne (termodynamikę, właściwości fizykochemiczne wodoru), jak i praktyczne aspekty produkcji, magazynowania i transportu wodoru oraz jego zastosowania w ogniwach paliwowych, turbinach gazowych, układach hybrydowych czy mobilnych systemach energetycznych.
W nowym wydaniu szczególną uwagę poświęcono:
- produkcji wodoru na drodze pirolizy metanu i rozkładu wody,
- zastosowaniom energetycznym wodoru – zarówno stacjonarnym, jak i mobilnym,
- rozwojowi infrastruktury i logistyki związanej z gospodarką wodorową.
Publikacja łączy najnowsze osiągnięcia naukowe z przykładami obliczeniowymi, co czyni ją użyteczną zarówno dla studentów kierunków technicznych (energetyka, elektrotechnika, transport, inżynieria środowiska), jak i inżynierów, projektantów, specjalistów ds. OZE oraz decydentów kształtujących strategię rozwoju energetyki w Polsce.
Autorzy to uznane nazwiska:
- prof. dr hab. inż. Tadeusz Chmielniak, były rektor Politechniki Śląskiej, członek rzeczywisty PAN, współtwórca klasycznych kompendiów wiedzy energetycznej,
- dr hab. inż. Tomasz Chmielniak, profesor uczelni AGH i ekspert technologii przetwórstwa paliw i oczyszczania gazów, związany także z Instytutem Technologii Paliw i Energii w Zabrzu.
Redakcja Nowa ENERGIA z dumą obejmuje patronat nad tą publikacją, widząc w niej nie tylko wartość edukacyjną, ale też strategiczną – wodór jako źródło energii niskoemisyjnej i bezpiecznej ma realne szanse stać się jednym z filarów suwerenności energetycznej Polski i Unii Europejskiej.
Premiera książki miała miejsce 23 czerwca 2025 r. Publikacja jest dostępna w ofercie Wydawnictwa Naukowego PWN.
SuperRABAT
Z kodem: ENERGIA
28% RABATU od ceny katalogowej na wszystkie książki PWN na ksiegarnia.pwn.pl
Kod ważny do końca lipca 2025 r.
Link do książki: https://bit.ly/4037nLP

Źródło: Wydawnictwo Naukowe PWN SA