Paliwa dla energetyki

Dialog transatlantycki o surowcach krytycznych

Pogłębienie współpracy transatlantyckiej w zakresie surowców krytycznych, w kontekście rosnących napięć geopolitycznych i ograniczeń eksportowych – to główny cel wydarzenia zorganizowanego w Ambasadzie Polski w Waszyngtonie z udziałem wiceministra Krzysztofa Galosa, głównego geologa kraju. Dyskusje koncentrowały się na problematyce budowy odpornych i zrównoważonych łańcuchów dostaw, rozwoju technologii przetwórstwa i odzysku surowców oraz wspólnych inicjatywach regulacyjnych i inwestycyjnych.

Najważniejsze

  • W trakcie wydarzenia wyrażono uznanie dla polskiej Prezydencji w Radzie UE za wysokie zaangażowanie i organizację licznych wydarzeń poświęconych tematyce surowców krytycznych. Podkreślono, że Polska stała się liderem w prowadzeniu dialogu międzynarodowego w tym obszarze.
  • Podsumowaniem wydarzenia był apel o otwarty dialog pomiędzy USA, UE oraz partnerami regionalnymi, a także o dalszy rozwój inicjatywy Minerals Security Partnership (MSP) jako kluczowego narzędzia wspierającego globalną współpracę w zakresie surowców krytycznych.

Wiceminister prof. Krzysztof Galos wziął udział w transatlantyckim dialogu wysokiego szczebla „Strengthening Transatlantic Minerals Cooperation for a Resilient and Competitive Economy”, który odbył się 30 czerwca 2025 r. w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Waszyngtonie we współpracy z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych oraz Silverado Policy Accelerator. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli administracji rządowej, instytucji międzynarodowych oraz sektora prywatnego z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Minister Galos wziął udział w panelu otwierającym „Setting the Stage for U.S.-EU Policy Priorities on Critical Minerals”, podczas którego podsumował działania Prezydencji RP w Radzie UE, a także przedstawił kierunki polskiej polityki surowcowej. W swojej wypowiedzi podkreślił znaczenie międzynarodowej współpracy w obszarze surowców krytycznych, w tym rozwijania partnerstw publiczno-prywatnych oraz wspierania innowacyjnych projektów w zakresie przetwórstwa i odzysku.

– Nawet jeśli zwiększymy wydobycie, przetwórstwo czy recykling surowców w Europie, to nadal brakuje nam podejścia systemowego do całego łańcucha wartości. To właśnie ten aspekt powinien zostać wzmocniony w ramach implementacji rozporządzenia CRMA – powiedział Wiceminister Krzysztof Galos.

Udział wiceministra Galosa w tym wydarzeniu stanowił ważny krok w kierunku zacieśniania współpracy transatlantyckiej w obszarze surowców kluczowych dla transformacji energetycznej i przemysłu obronnego, a także bezpieczeństwa i konkurencyjności gospodarek po obu stronach Atlantyku.

Dodatkowo w ramach wizyty w Stanach Zjednoczonych Krzysztof Galos odbył również szereg spotkań bilateralnych i eksperckich, m.in. z przedstawicielami Departamentu Stanu USA, a także z czołowymi amerykańskimi ośrodkami analitycznymi i innowacyjnymi, takimi jak:

  • Center for Strategic and International Studies
  • PRISM Innovation
  • Silverado Policy Accelerator
  • Atlantic Council

Spotkania te stanowiły okazję do wymiany doświadczeń, omówienia wspólnych wyzwań oraz identyfikacji potencjalnych obszarów współpracy w zakresie surowców krytycznych, innowacji technologicznych i bezpieczeństwa surowcowego.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama