Ochrona środowiska

Polska na czele klimatycznych negocjacji: wspólna droga UE do COP30

W ramach sprawowanej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Polska przewodniczy pracom państw członkowskich UE oraz koordynuje wspólne stanowisko Unii w trakcie negocjacji klimatycznych. Negocjacje w Bonn, które odbywały się między 16 a 26 czerwca, stanowią kluczowy krok przed COP30, która odbędzie w listopadzie 2025 r.

Najważniejsze informacje

  • Celem rozmów jest przygotowanie UE do COP30 i wzmocnienie globalnej współpracy klimatycznej.
  • Rozmowy koncentrują się na aktualizacji celów redukcji emisji, adaptacji do zmian klimatu oraz finansowaniu transformacji.
  • Polska reprezentuje UE na arenie międzynarodowej i prowadzi codzienną koordynację prac ponad 20 grup eksperckich.

Główne tematy przed COP30

Dwutygodniowe obrady w Bonn odbywały się w ramach corocznych prac Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Tegoroczne rozmowy koncentrowały się nie tylko na aktualizacji krajowych celów redukcji emisji (NDC) w ramach Porozumienia paryskiego, lecz także na adaptacji do zmieniającego się klimatu oraz mierzalności postępów w tym zakresie na poziomie globalnym.

Postępujące zmiany klimatyczne zmuszają wiele państw do rewizji swoich planów rozwoju infrastrukturalnego – zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym. Odpowiednie dostosowanie i inwestycje stają się koniecznością, by ograniczyć negatywne skutki tych zmian dla infrastruktury, ekosystemów i powiązanych sektorów gospodarki – w przypadku Polski szczególnie dotyczy to rolnictwa.

Ze względu na zróżnicowanie wyzwań klimatycznych, społecznych i gospodarczych w poszczególnych regionach świata, niezwykle trudne jest ustalenie uniwersalnych wskaźników postępu w zakresie adaptacji. Stanowi to wyraźny kontrast wobec znacznie łatwiejszych do ujęcia liczbowo celów redukcji emisji, które pozostają priorytetem w działaniach na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych.

Decyzje w sprawie wskaźników postępu we wdrażaniu Globalnego Celu Adaptacyjnego będą finalizowane pod koniec roku na szczycie COP30. Pozostałe kluczowe tematy poruszane w Bonn obejmowały m.in.: dostosowanie skali i sposobów finansowania do konieczności inwestowania w rozwiązania transformacyjne we wszystkich sektorach, uzgodnienie sposobu i potencjalnych wyników prac nad programem transformacji energetycznej oraz sprawiedliwa transformacja.

We wszystkich tych obszarach Polska koordynuje przygotowanie i prezentowanie stanowiska unijnego. Proces ten opiera się na pracy ponad 20 grup eksperckich i tematycznych, a jego elastyczność zapewnia codzienna koordynacja między przewodniczącymi delegacji państw członkowskich.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama