Edukacja

Badacz NCBJ otrzymał stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców

Fot. Cezary Piwowarski

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło listę laureatów stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców. Wśród nagrodzonych znalazł się dr Tomasz Kwiatkowski z Wydziału Energetyki Jądrowej i Analiz Środowiskowych Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Naukowiec specjalizuje się w analizie przepływu turbulentnego w kasetach paliwowych reaktorów jądrowych.

Konkurs na stypendia został zorganizowany po raz dwudziesty. Młodzi naukowcy zgłoszeni przez rektorów uczelni lub dyrektorów instytutów badawczych rywalizowali ze sobą w ramach danej dyscypliny. Wnioski oceniał niezależny panel ekspertów. Młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, będąca doktorantem lub nauczycielem akademickim i nieposiadająca stopnia naukowego doktora od ponad siedmiu lat.

Wśród 228 laureatów znalazł się dr Tomasz Kwiatkowski, adiunkt w Zakładzie Energetyki Jądrowej i Analiz Środowiskowych Katedry Układów Złożonych NCBJ. Stypendium przyznano w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Praca naukowa dr. Kwiatkowskiego koncentruje się na badaniu turbulentnego przepływu chłodziwa i wymiany ciepła w kasetach paliwowych stosowanych w reaktorach jądrowych, przy użyciu obliczeniowej mechaniki płynów (CFD).

Jednym z kluczowych aspektów bezpiecznej eksploatacji reaktorów jądrowych jest efektywne odprowadzanie ciepła zgromadzonego wewnątrz reaktora. Najczęściej stosowanym chłodziwem reaktora jest woda, chociaż istnieją również konstrukcje wykorzystujące metale ciekłe lub chłodzone gazem. Chłodziwo – niezależnie od jego rodzaju – nie przepływa równomiernie przez przestrzeń wewnątrz rdzenia. Rzeczywisty przepływ jest pełen zakłóceń w postaci lokalnych turbulencji. Nowoczesne narzędzia nie są w stanie idealnie symulować przepływu turbulentnego, który ze swej natury jest bardzo złożonym zjawiskiem trójwymiarowym. Dlatego modele używane przez naukowców i inżynierów muszą zostać odpowiednio zrewidowane i udoskonalone.

W ramach swoich badań Tomasz Kwiatkowski zajmował się tworzeniem baz danych referencyjnych numerycznych, które służą do walidacji i ulepszania obliczeń przeprowadzanych przy użyciu uproszczonych metod. Pozwala to na dalsze udoskonalanie obecnie istniejących modeli turbulentnych i jeszcze dokładniejsze przedstawienie przepływów i wymiany ciepła w ściśle upakowanych kasetach paliwowych.

W ostatnim czasie intensywnie uczestniczył w realizacji obliczeń cieplno-płynowych CFD o wysokiej dokładności dla reaktora HTGR-POLA w ramach projektu pn. „Opis techniczny badawczego reaktora jądrowego wysokotemperaturowego chłodzonego gazem” (Umowa nr 1/HTGR/2021/14 z dnia 12.05.2021 r. na kwotę 60 mln zł) przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Osiągnięcia naukowe dr. Tomasza Kwiatkowskiego zostały już wielokrotnie docenione. Badacz otrzymał m.in. nagrodę Best Paper Award konferencji NUTHOS-13 czy tytuł „Naukowca przyszłości” podczas 6. Inteligentnego Forum Rozwoju.

Gratulujemy Tomaszowi Kwiatkowskiemu otrzymania stypendium i życzymy dalszych sukcesów w karierze naukowej!

Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Działy

Reklama