Stoen Operator, odpowiedzialny za dystrybucję energii elektrycznej na terenie Warszawy, kontraktuje pierwszą w Polsce wolną od gazu SF6 rozdzielnicę wnętrzową o napięciu maksymalnym 123kV. W ten sposób zmniejszy ilość fluorowanych gazów cieplarnianych.
Stoen Operator i Siemens Energy zawarły kontrakt na dostawę do RPZ (Rozdzielczego Punktu Zasilania) Batory jednej z najnowocześniejszych na rynku rozdzielnic typu 8VN1 produkcji firmy Siemens Energy.
Kluczowy, ekologiczny element
Rozdzielnice wysokiego napięcia pracują nominalnie na napięciu 110 kV w rozdzielczych punktach zasilania. Służą do rozdziału obwodów elektrycznych zarówno w znamionowych, jak i zakłóceniowych warunkach pracy sieci. Odgrywają kluczową rolę w bezpiecznym i efektywnym działaniu systemu elektroenergetycznego.
W tego typu wnętrzowych rozdzielnicach jako izolację i środowisko do gaszenia łuku elektrycznego powszechnie stosuje się jeszcze sześciofluorek siarki (SF6). Pomimo świetnych właściwości tego gazu i umieszczenia go w szczelnych obudowach rozdzielnicy, jest on silnym gazem cieplarnianym. Dlatego zgodnie z wymaganiami Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE od 1 stycznia 2028 r. nie będzie mógł być wykorzystywany w nowych urządzeniach energetycznych o napięciu do 123 kV.
Powietrze i próżnia zamiast gazu
Zamówiona w Siemens Energy rozdzielnica nie korzysta z gazu cieplarnianego. Został on zastąpiony czystym powietrzem i technologią próżniową. To rozwiązanie jest zgodne z nadchodzącymi regulacjami UE ograniczającymi użycie gazów zawierających fluor, które są wykorzystywane w przemyśle, ale mają bardzo wysoki współczynnik ocieplenia globalnego (GWP, ang. Global Warming Potential).Rozdzielnica 8VN1 charakteryzuje się GWP = 0, co czyni ją przyszłościowym wyborem.
– Jesteśmy liderem innowacyjnych rozwiązań w Polsce w obszarze energetyki. Zgodnie z naszą strategią nie tylko inwestujemy w przełomowe technologie, ale także wspieramy inicjatywy przyjazne dla środowiska. Wykorzystanie technologii próżniowej oraz czystego powietrza jako izolatora w rozdzielnicy 8VN1 wpisuje się w te założenia. Zmniejszamy ilość gazów cieplarnianych, promujemy produkcję ekologicznych rozwiązań i zdobywamy cenne doświadczenie potrzebne by spełnić ewoluujące wymogi środowiskowe i regulacyjne – powiedział Prezes Zarządu Stoen Operator – Robert Stelmaszczyk.
Oprócz zalet środowiskowych istotne są aspekty eksploatacyjne nowej rozdzielnicy, takie jak doskonałe zdolności łączeniowe prądów roboczych i zwarciowych. Dodatkowo, dzięki hermetycznemu uszczelnieniu, które chroni przed czynnikami mogącymi powodować degradację, rozdzielnica posiada długą przewidywaną żywotność i nie wymaga dodatkowej eksploatacji w stosunku do obecnych rozwiązań.
– Cieszymy się, że dostawę pierwszej tego typu rozdzielnicy w Polsce będziemy realizować właśnie dla Stoen Operator, który jest jednym z naszych kluczowych klientów w zakresie dostaw urządzeń rozdzielczych wysokiego napięcia. Warto tutaj dodać, że w ramach tej inwestycji generalny wykonawca dostarczy pole mobilne oparte również na rozdzielnicy 8VN1 wyposażonej w niekonwencjonalne przekładniki małych mocy. Rozwiązanie to doskonale wpisuje się w politykę redukcji SF6 obu firm oraz innowacyjny charakter tej inwestycji – powiedział Bartłomiej Mazurek, Dyrektor Pionu Grid Technology Siemens Energy w Polsce.
Źródło: Stoen Operator Sp. z o.o.