Ministerstwo Przemysłu informuje o uruchomieniu kolejnego projektu wspierającego polski przemysł oraz rozwój kadr dla energetyki jądrowej. Będzie on realizowany we współpracy z polskimi przedsiębiorstwami oraz uczelniami technicznymi: Politechniką Gdańską, Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską, Politechniką Wrocławską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom krajowych przedsiębiorstw w zakresie szkolenia kadr technicznych Ministerstwo Przemysłu zawarło umowę z pięcioma renomowanymi polskimi uczelniami wyższymi, w ramach której będą realizowane następujące zadania:
- Nuklearyzacja kierunków studiów innych niż energetyka jądrowa, a kształcących specjalistów potrzebnych w branży jądrowej, takich jak: budownictwo, mechanika, elektrotechnika, automatyka, inżynieria materiałowa i inne. W jej ramach uczelnie wyższe wzbogacą te kierunki studiów o kursy wprowadzające zagadnienia dotyczące energetyki jądrowej, jak np. technologii reaktorów jądrowych, bezpieczeństwa jądrowego, jądrowego cyklu paliwowego czy zarządzania projektami jądrowymi.
- Organizacja płatnych długoterminowych staży (550 godzin) dla 150 studentów w polskich przedsiębiorstwach, których celem jest zapoznanie młodych inżynierów z praktycznymi aspektami realizacji zleceń dla sektora jądrowego przez polskie przedsiębiorstwa. Ta część działania nie będzie ograniczona geograficznie, tj. polskie przedsiębiorstwa będą mogły zrealizować staże w porozumieniu z dowolną z pięciu powyższych uczelni niezależnie od położenia własnej siedziby. Co istotne każdy staż będzie mógł mieć formułę elastyczną, tzn. dopasowaną do specyfiki danego przedsiębiorstwa, oczekiwań stażysty jak i profilu jego studiów.
Rząd RP – w ramach wdrażania energetyki jądrowej – dąży do osiągnięcia możliwie dużego udziału krajowych przedsiębiorstw w inwestycji a potrzeby zapewnienia kompetentnych kadr są kluczowe dla osiągnięcia tego założenia.
Powyższe działania są finansowane z Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). W tym roku projekt jest realizowany po raz pierwszy i ma charakter pilotażowy. W przypadku pozytywnej oceny, działania te będą kontynuowane w kolejnych latach.
W części stażowej program jest otwarty dla polskich przedsiębiorstw sektora przemysłowego realizującego prace/dostawy dla światowej energetyki jądrowej lub aspirujące do włączenia się w takie łańcuchy dostaw.
W związku z ograniczoną liczbą fundowanych staży, zainteresowane polskie firmy prosimy o kontakt z następującymi uczelniami:
Politechnika Gdańska: nuklearyzacja@pg.edu.pl
Politechnika Warszawska: nuklearyzacja2025@pw.edu.pl
Politechnika Śląska: Tomasz Bury, Tomasz.Bury@polsl.pl
Politechnika Wrocławska: romuald.redzicki@pwr.edu.pl, piotr.piechota@pwr.edu.pl
AGH w Krakowie: nukstaze@agh.edu.pl
Osobami do kontaktu z ramienia Ministerstwa Przemysłu są:
Andrzej Sidło: andrzej.sidlo@mp.gov.pl
Jacek Zalewski: jacek.zalewski@mp.gov.pl
Źródło: Ministerstwo Przemysłu