OZE

Premier Donald Tusk w fabryce Baltic Towers: Polska stawia na lokalny przemysł i offshore wind

Premier Rzeczypospolitej Polskiej, Donald Tusk, Wiceminister Obrony Narodowej Cezary Tomczyk wraz z Prezesem Zarządu ARP S.A. Wojciechem Balczunem, Prezesem Zarządu GRI Renewables Industries, S.L., Antoniem Barbosa oraz przedstawicielami Zarządu Baltic Towers Sp. z o.o. Jakubem Wnuczyńskim, Hubertem Staszewskim oraz Bruno Antunesem, odwiedzili miejsce największej tego typu inwestycji w Europie, fabrykę morskich wież wiatrowych zlokalizowanej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. W wizycie uczestniczyli także Wiceprezesi Zarządu ARP S.A. – Ilona Deręgowska oraz Radosław Niedzielski.

Podczas spotkania Premier zapoznał się z postępami prac w tym strategicznym projekcie na polskim wybrzeżu, który produkcję rozpocznie już w maju br.

– To dla mnie wzruszający moment – stoję w miejscu, gdzie jako student pracowałem, a dziś widzę najnowocześniejszą w Europie fabrykę morskich wież wiatrowych, wybudowaną w zaledwie 13 miesięcy. Rok temu był tu pusty plac, a dziś to symbol polskiego offshore’u – bo bez takich inwestycji na Bałtyku nie będzie w Polsce ani taniej energii, ani bezpieczeństwa. Dlatego rząd zadba nie tylko o rozwój, ale i o ochronę przed zagrożeniami, w tym dywersją ze Wschodu – powiedział Premier Donald Tusk.

– Ta fabryka to 500 nowoczesnych miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów i dowód, że polski przemysł może konkurować na światowym poziomie. Cel jest jasny: maksymalnie dużo polskiej technologii, kooperantów i wiedzy dla offshore’u, bo tylko tak zbudujemy suwerenność energetyczną. Dlatego cieszę się, że już za tydzień rusza tu produkcja – to kamień milowy nie tylko dla Gdańska, ale dla całej Polski – dodał Premier.

Wizyta Premiera w Baltic Towers to jasny sygnał, że rząd traktuje przemysł morski i offshore wind jako fundament suwerenności gospodarczej Polski, a to wpisuje się w realizację rządowego programu „Polskie Morze”, którego kluczowymi celami są:

  • intensywny rozwój morskiej energetyki wiatrowej,
  • wzmocnienie suwerenności energetycznej kraju,
  • zwiększenie udziału polskiego kapitału i przedsiębiorstw w strategicznych inwestycjach morskich.

Program zakłada aktywne wsparcie dla rodzimych firm oraz rozwój nowoczesnych technologii w sektorze offshore wind, co znajduje odzwierciedlenie w takich projektach jak Baltic Towers.

Polska i ARP S.A. umacnia pozycję w morskiej energetyce wiatrowej

– To spektakularny dowód, czym jest Agencja Rozwoju Przemysłu dla polskiej gospodarki. Nie jesteśmy już tylko “archiwum restrukturyzacyjnym” – realizujemy projekty rozwojowe dzięki unikatowym kompetencjom w partnerstwie publiczno-prywatnym. Wspólnie z GPB wchodzimy w sektor offshore. W Baltic Towers budujemy wieże wiatrowe, angażując polskich dostawców i dbając o lokalny content. To początek nowej strategii ARP, gdzie przemysł i synergia w grupie kapitałowej są kluczowe. Rozmawialiśmy z Panem Premierem o szansach dla polskiego biznesu w tej transformacji. Sądzę, że to jest piękny początek nowej, wielkiej historii – powiedział Prezes Zarządu ARP S.A. Wojciech Balczun.

Dzięki takim projektom jak Baltic Towers Polska staje się integralną częścią europejskiego łańcucha dostaw dla offshore wind, a lokalni dostawcy zyskują szansę na rozwój i udział w tym dynamicznie rosnącym rynku.

Baltic Towers to joint venture Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i hiszpańskiego GRI Renewable Industries, S.L., który wybudował 22 fabryki w 9 krajach. Fabryka morskich wież wiatrowych zlokalizowana jest na Wyspie Ostrów w Gdańsku – korzysta z bonusu logistycznego, czyli bliskości jednego z największych rynków energetyki wiatrowej, jakim jest Bałtyk.

Nowoczesna produkcja na światowym poziomie

Fabryka, która rozpocznie działalność już w drugim kwartale 2025 r., może wytwarzać sekcje wieżowe o imponujących parametrach:

  • długość: 50 m,
  • waga: 500 ton,
  • średnica: do 11 m.

Dzięki mocy produkcyjnej przekraczającej 150 wież rocznie, Baltic Towers stanie się ważnym graczem w europejskim łańcuchu dostaw dla offshore wind.

– To dla nas ogromna duma, że Baltic Towers wkrótce rozpocznie produkcję. Dzięki zaangażowaniu naszego zespołu i wsparciu partnerów udało się zrealizować ten projekt w rekordowym czasie. Fabryka jest wyposażona w nowoczesny park maszynowy, a przeszkoleni pracownicy są gotowi do pracy. To historyczny moment dla polskiego sektora offshore wind, nowej gałęzi gospodarki morskiej z ogromnym potencjałem rozwoju – powiedział Prezes Zarządu Baltic Towers Sp. z o.o. Jakub Wnuczyński.

Prezes Jakub Wnuczyński podkreślił także, że fabryka będzie produkować wieże dla turbin nowej generacji, wspierając realizację celów polskiej i europejskiej polityki wzmocnienia niezależności energetycznej. Projekt Baltic Towers to również przykład synergii między doświadczeniem hiszpańskiego partnera GRI Renewable Industries a polskim potencjałem przemysłowym.

Silny impuls dla gospodarki

Potencjał sektora offshore wind w regionie sięga 33 GW, a budżet gospodarki morskiej w 2025 r. wynosi rekordowe 2 mld zł. To o 37% więcej niż rok wcześniej. Rząd wzmacnia też bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim – w kontekście wyzwań geopolitycznych. Inicjatywa “Warta Bałtycka” (Baltic Sentry) ma chronić inwestycje, szlaki morskie i infrastrukturę.

Fabryka Baltic Towers to przykład synergii na poziomie europejskim, dla wzmocnienia polskiego i europejskiego przemysłu, szczególnie w branży takiej jak morska energetyka wiatrowa. Tworzy ponad 500 nowych miejsc pracy i rozwija kompetencje w regionie. Wspiera lokalne społeczności, ale przede wszystkim wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski. To kolejny krok w budowie suwerennej, nowoczesnej gospodarki.

O programie „Polskie Morze”

Program zakłada repolonizację sektora gospodarki morskiej, inwestycje w polskie stocznie, porty i offshore wind, a także zwiększenie udziału polskiego kapitału w strategicznych branżach. 

Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Działy

Reklama