W Opolu przy ul. Harcerskiej trwają badania geologiczne wyrobiska pomarglowego należącego do ECO SA. To duży krok do budowy największego w Polsce sezonowego magazynu ciepła typu PTES. Koncepcja budowy sezonowego magazynu ciepła stanowi część propozycji optymalnego scenariusza dla Opola w pierwszym etapie dekarbonizacji, który spółka ECO SA ma zrealizować do 2028 r.
Magazyn ciepła typu PTES (z języka angielskiego: Pit Thermal Energy Storage) to w bardzo dużym uproszczeniu zaizolowana dziura w ziemi wypełniona wodą. Magazyny tego typu to, w odróżnieniu od mniejszych magazynów dobowych, instalacje wielkoskalowe, których pojemności liczone są w tysiącach metrów sześciennych. Najwięcej takich instalacji znajduje się w Danii, Holandii i w Niemczech.
– Nasz magazyn miałby pomieścić 200-300 tys. m3 wody – mówi Joanna Moczko-Król, Dyrektor ds. Innowacji i Rozwoju ECO – chociaż nasza instalacja wytwórcza jest “uszyta na miarę” dla systemu ciepłowniczego miasta Opola, to pracujemy nad możliwością odbioru ciepła ze źródeł zewnętrznych. To trend, który wiąże się z obowiązkiem zagospodarowania ciepła, które w niektórych przedsiębiorstwach jest odpadem. Nasz magazyn będzie miał odpowiedni rozmiar, aby zmagazynować właśnie te przyszłe nadwyżki ciepła w okresie letnim.
Wcześniej ECO wykonało badania sejsmiczne. Na podstawie pozyskanych w ten sposób danych, wytypowane zostały miejsca odwiertów do badań geologicznych. Firma GEOCORE pod nadzorem Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Państwowej Akademii Nauk z Krakowa wykona 5 odwiertów badawczych o łącznej głębokości ok. 150 m, za pomocą wiertnicy COMACCHIO 305.
Wiercenie pierwszego otworu o głębokości 47 m przebiega zgodnie z planem. Wiercenia stanowią część większego programu badań niezbędnych do oceny podłoża pod kątem budowlanym, warunków stateczności oraz hydrologicznych.
– Wyniki trwających prac, do końca roku pozwolą nam na podjęcie decyzji o budowie magazynu. Jeśli potwierdzą one możliwość zabudowy takiego obiektu w tym miejscu to chcielibyśmy w przyszłym roku przygotować projekt magazyny ciepła i następnie przystąpić do jego budowy. Do 2030 r. chcielibyśmy żeby magazyn ciepła działał jako element opolskiego systemu ciepłowniczego – mówi Joanna Moczko-Król.
Wybór tego rozwiązania jest wynikiem analiz prowadzonych przez zespół realizujący program SET_HEAT, finansowany ze środków unijnych. Realizacja programu opiera się na międzynarodowej współpracy naukowo – branżowej, dzięki której powstaną konkretne plany inwestycyjne związane z dekarbonizacją systemów ciepłowniczych i produkcją „zielonego” ciepła. Konsorcjum badawcze SET_HEAT złożone jest z 12 partnerów. Z Polski są to obok ECO: Politechnika Śląska (lider projektu), Politechnika Opolska i firma Kelvin. Pozostałymi partnerami konsorcjum są jednostki naukowe i firmy z branży ciepłowniczej z Danii, Chorwacji, Rumunii i Litwy.
Źródło: Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A. w Opolu