Elektroenergetyka

Efektywne zarządzanie środkami sposobem na sprawnie realizowane inwestycje

Dynamiczny rozwój aglomeracji miejskich, a w konsekwencji coraz większe zapotrzebowanie na moc i energię, wymagają wielu prac związanych z infrastrukturą elektroenergetyczną. Stale rosnące budżety inwestycyjne stołecznego operatora systemu dystrybucyjnego przekładają się na konieczność efektywnego zarządzania środkami. Konieczne jest także długoterminowe prognozowanie zamówień. Na te potrzeby odpowiadają rekomendacje, które Stoen Operator opracował na bazie zakończonego właśnie Projektu Badawczego dla normy ISO 55001.

ISO 55001 to międzynarodowa norma obowiązująca w systemie zarządzania aktywami (ang. Asset Management System). Wdrożenie takich standardów pozwala ograniczyć koszty przy podejmowaniu decyzji. Norma zwiększa także zwrot z inwestycji i optymalizuje wzrost zasobów, co poprawia wydajność i tworzy wartość.

Dla Stoen Operator skuteczny i sprawnie działający system zarządzania aktywami oznacza nie tylko zachowanie ciągłości operacji. Przyczynia się również do realizacji strategicznych projektów zaplanowanych na wiele lat.

– Wdrożenie systemu zarządzania aktywami zgodnego z normą ISO 55001 może przynieść Stoen Operator wiele korzyści. Przede wszystkim stosowanie się do wymogów normy pozwala usystematyzować i uporządkować zarządzanie całym cyklem życia majątku sieciowego. Zapewnia także przejrzystość i sprawność procesów. Właściwe zastosowanie zaleceń zawartych w normie przekłada się na kompletność i dostępność informacji o aktywach, organizacji i jej otoczeniu. Natomiast klarownie wytyczone kryteria decyzyjne bezpośrednio wspierają planowanie inwestycji oraz optymalizację kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem aktywów – wyjaśnia zalety stosowania normy ISO 55001 Agnieszka Franiak, Kierowniczka Zespołu Analiz w Stoen Operator.

Plany poparte wnioskami

Stołeczny operator systemu dystrybucyjnego przez ostatnie pół roku realizował wraz z Politechniką Warszawską projekt badawczy. Miał on na celu ocenę potencjału wdrożenia procedur zarządzania majątkiem opartych na normie ISO 55001. W pierwszym etapie zespół projektowy, w skład którego wchodzili specjaliści Stoen Operator oraz troje studentów Politechniki, dokonał przeglądu metod zarządzania majątkiem w wybranych spółkach energetycznych. Przede wszystkim ta analiza dotyczyła operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce i za granicą. Badacze skupili się na badaniu procesu wdrożenia i wykorzystywanych narzędzi wspierających efektywne zarządzanie aktywami. Następnym krokiem było zestawienie wymagań, jakie stawia ISO 55011 oraz ocena stopnia ich spełnienia w porównaniu ze stanem aktualnych systemów i procesów spółki. W rezultacie zespół mógł oszacować potrzeby organizacyjne w zakresie danych, dokumentów, kompetencji osobowych oraz na tej podstawie stworzyć odpowiednią kalkulację.

– Z końcem kwietnia zakończyliśmy prace Studenckiego Projektu Badawczego. Wykazał on trzy podstawowe obszary pracy pod kątem ISO. Po pierwsze, i najważniejsze, potrzeba określenia celów i wskaźników efektywności aktywów w postaci strategii zarządzania aktywami. Stoen ma już ramy prognozowania inwestycji i rozwoju sieci, ale to rozwiązania ISO pomogą nam podejmować decyzje w oparciu o szanse i ryzyka. Jako kolejny aspekt zidentyfikowaliśmy potrzebę bardziej formalnego zarządzania interesariuszami. Takie podejście pozwoli na efektywną wymianę informacji z podmiotami zewnętrznymi: odnośnie do planów rozwojowych czy zamierzeń regulacyjnych, które bezpośrednio wpływają na politykę firmy. Z perspektywy interesariuszy wewnętrznych istotna będzie rozbudowa procesów komunikacji, zorientowanie na zmianę oraz uporządkowanie odpowiedzialności za zarządzanie aktywami – wymienia końcowe rekomendacje projektu Agnieszka Franiak.

Zespół projektowy wskazał również potrzebę wdrożenia zasady zatrzymania wiedzy w organizacji. Podkreślił również konieczność stworzenia procesów przechwytywania tzw. wiedzy milczącej. Są to nieustrukturyzowane osobiste doświadczenia i spostrzeżenia, umiejętności, intuicję i osądy, które tworzą formę ekspertyzy. Przechwytywanie takich kompetencji umożliwia pracownikom szybkie i skuteczne radzenie sobie z wyzwaniami. Mogą oni wykorzystać swoje intuicyjne zrozumienie i rzeczywiste doświadczenia, a dzięki temu szybciej rozwiązywać problemy, obniżać koszty i usprawniać operacyjne cykle pracy.

Źródło: Stoen Operator Sp. z o.o.

Działy

Reklama