Pod hasłem „AI i pompy ciepła – fundamenty energetyki przyszłości” już 12 czerwca w Warszawie odbędzie się XIII Kongres PORT PC − najważniejsze, doroczne wydarzenie branży pomp ciepła w Polsce. Tegoroczna edycja skupi się na roli sztucznej inteligencji i pomp ciepła w rozwoju inteligentnych, niskoemisyjnych i efektywnych systemów grzewczych, które wpisują się w model energetyki przyszłości. To także doskonała okazja do rozmów o kosztach energii zużywanej w budynkach, ponieważ i w tym zakresie AI otwiera zupełnie nowe możliwości.
Spotkamy się w przełomowym czasie
XIII Kongres PORT PC „AI i pompy ciepła – fundamenty energetyki przyszłości” to wydarzenie wyjątkowe w 14-letniej historii stowarzyszenia, zarówno ze względu na tematykę, jak i moment, w którym jest ono organizowane.
− Rok 2025 jest czasem niezwykle ważnych decyzji legislacyjnych w Unii Europejskiej: wdrażane są dyrektywy EPBD, RED III i EED, nabierają tempa inwestycje związane z dekarbonizacją ciepłownictwa, a wymagania wynikające z unijnej taksonomii zrównoważonego finansowania i kryteriów ESG stają się codziennością dla firm w sektorze budownictwa i instalacji − podkreśla Prezes Zarządu PORT PC, Paweł Lachman. − Towarzyszy temu bardzo silny trend związany z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, która – co istotne dla naszej branży − zaczyna odgrywać jedną z kluczowych ról w nowoczesnych systemach energetycznych, ale także w samych budynkach, zarówno po stronie zużycia, jak i zarządzania energią.
Naturalnym beneficjentem rozwoju sztucznej inteligencji są pompy ciepła, które – jak wskazują analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) − do 2030 r. będą obsługiwać ponad 60% nowych instalacji grzewczych w krajach rozwiniętych. W połączeniu z AI już dziś mogą one tworzyć proaktywne systemy, które nie tylko ogrzewają i chłodzą budynki, ale także uczą się, przewidują i komunikują się z otoczeniem, zwiększając komfort użytkowy i optymalizując zużycie i koszty energii.
− Właśnie w tak szerokim kontekście chcemy dyskutować na tegorocznym Kongresie o wyzwaniach, szansach i możliwościach branży – mówi Lachman. − Jesteśmy przekonani, że wydarzenie to będzie nie tylko doskonałą okazją do przyswojenia najnowszej wiedzy i prowadzenia szerokiego dialogu, ale posłuży też za strategiczny kompas dla branży, wytyczając optymalne kierunki działań i rozwoju.
Bogaty program i angażujące debaty
XIII Kongres PORT PC jest wydarzeniem jednodniowym, z kompleksowym i obszernym programem podzielonym na kilka sesji tematycznych, z których część będzie odbywać się równolegle. W programie przewidziane są zarówno tradycyjne prezentacje, jak i angażujące uczestników debaty.
W gronie prelegentów są liderzy i wybitni eksperci, w tym: Philippe Dumas – Sekretarz Generalny Europejskiej Rady Energii Geotermalnej (EGEC), Grzegorz Onichimowski – Prezes Zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), Wojciech Racięcki – Dyrektor Departamentu Strategii i Analiz w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Monika Morawiecka – Senior Advisor w Regulatory Assistance Project (RAP) i dr inż. Marek Miara – Business Developer Heat Pumps w Instytucie Fraunhofera i Członek Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA). Przedstawią oni m.in. najnowsze trendy w zakresie integracji pomp ciepła z systemami zarządzania energią, sztuczną inteligencją i ciepłownictwem przyszłości, a także kierunki zmian regulacyjnych i dostępne modele finansowania. Nie zabraknie również głosu praktyków, jak Petros Psyllos – programista, elektronik, innowator i przedsiębiorca czy Bartłomiej Derski – analityk, ekonomista i dziennikarz, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z wdrażania rozwiązań opartych na AI, magazynach energii i automatyzacji. To właśnie synergia między teorią, praktyką a polityką publiczną jest tym, co od lat wyróżnia Kongres PORT PC na tle innych wydarzeń branżowych.
W kolejnych sesjach prelegenci przybliżą uczestnikom następujące tematy:
- „Nowe wyzwania i szanse rynku pomp ciepła w Polsce” – w trakcie tej sesji zastanowimy się, jak uzyskać przystępne ceny ciepła z pomp ciepła dla gospodarstw domowych i firm, porozmawiamy o taryfach dynamicznych i elastycznej współpracy pomp ciepła z siecią elektroenergetyczną, a także o założeniach Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu oraz o nowościach technologicznych w 2025 r.;
- „Wyzwania branży pomp ciepła – rynek i regulacje” – sesja będzie prowadzona w formule debaty, w której spróbujemy odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące zmian cen energii oraz korzyści z zastosowania nowych modeli biznesowych w rozliczeniach ciepła.
- „Gruntowe pompy ciepła” – sesja będzie poświęcona przede wszystkim projektowi GeoBOOST, który służy wsparciu rozwoju rynku gruntowych pomp ciepła; zostaną zaprezentowane wyniki najnowszych analiz, standardy monitorowania i raportowania inwestycji w gruntowe pompy ciepła w Europie, modele biznesowe i sposoby finansowania takich inwestycji, porozmawiamy też o niezbędnym wsparciu regulacyjnym − harmonizacji i upraszczaniu przepisów, licencjonowania oraz wydawania pozwoleń;
- „Ciepłownictwo i przemysł – projekty i wyniki” – podczas tej sesji przyjrzymy się możliwościom wykorzystania technologii pomp ciepła w ciepłowni oraz elektrociepłowni przyszłości, a także szerzej w zastosowaniach przemysłowych, które w ostatnim czasie znacząco zyskują na znaczeniu;
- „Pompy ciepła w świecie sztucznej inteligencji” – sesja podsumowująca, w formie szerokiej debaty, mocno osadzona w polskich realiach; odniesiemy się w niej m.in. do rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce w dobie AI, a także do potrzeby zdefiniowania polskiego standardu budynku niskoemisyjnego (na bazie NF40), który pozwoli na szybszą cyfryzację budynków i wykorzystanie ich potencjału energetycznego.
Nowości dla uczestników i większa funkcjonalność z AI
Warto zaznaczyć, że tegoroczny Kongres jest w całości wydarzeniem dwujęzycznym, oferującym symultaniczne tłumaczenie na język angielski. Staje się on więc bardziej otwarty na pełny udział zagranicznych gości.
Kolejną nowością, a jednocześnie bliskim nawiązaniem do tytułowej sztucznej inteligencji, będzie możliwość wykorzystania przez uczestników i prelegentów dedykowanej aplikacji, z szeregiem wygodnych funkcji. Przy jej użyciu będą oni mogli m.in. zarejestrować się na wydarzenie, dokonać szybkiej płatności, uzyskać e-bilet, nawiązać kontakt z innymi uczestnikami, umówić spotkanie czy zadać pytania podczas sesji. Aplikacja będzie dostępna w II połowie maja.
Kongres będzie również okazją do oficjalnej inauguracji najnowszej części wytycznych branżowych PORT PC z serii „Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła”.
Jest to już część 9, zatytułowana „Termiczne wykorzystanie górotworu – Test reakcji termicznej (TRT)”. Nowa publikacja będzie dostępna na miejscu dla uczestników Kongresu, tradycyjnie tylko w drukowanej formie. Wszystkie dziewięć części można nabyć w sklepie internetowym na stronie: www.portpc.pl.
Włącz się w szeroką debatę o przyszłości!
Jak zapewniają organizatorzy, XIII Kongres PORT PC będzie nie tylko miejscem prezentacji technologii i aktualnych uwarunkowań funkcjonowania branży – stworzy on przestrzeń, w której każdy z uczestników może mieć swój wkład w kreowanie systemu energetycznego przyszłości: inteligentnego, efektywnego i niskoemisyjnego, gdzie istotną rolę będą odgrywać pompy ciepła sprzężone ze sztuczną inteligencją. Dlatego PORT PC do udziału w wydarzeniu zaprasza jak najszersze grono zainteresowanych tym osób: począwszy od instalatorów, projektantów, audytorów energetycznych, przedstawicieli producentów i dystrybutorów, po reprezentantów samorządów, uczelni i innych instytucji publicznych.
− Jesteśmy w przełomowym momencie, bo to właśnie dziś decyduje się, czy polska energetyka będzie pasywnym odbiorcą globalnych trendów, czy ich aktywnym współtwórcą – zaznacza Paweł Lachman, Prezes PORT PC. − Wierzę, że tegoroczna edycja Kongresu stanie się impulsem do dalszego rozwoju technologii pomp ciepła w Polsce, tym razem z pełnym wykorzystaniem potencjału cyfryzacji i sztucznej inteligencji. Zapraszam do aktywnego udziału w wydarzeniu – wspólnie zbudujmy fundamenty nowoczesnej energetyki: inteligentnej, niskoemisyjnej i gotowej na wyzwania przyszłości!
Partnerzy wydarzenia
Patronat merytoryczny nad XIII Kongresem PORT PC objął już Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Patronat medialny zapewniają m.in.: „Wysokie Napięcie”, „Globenergia”, „Rynek Instalacyjny”, „SmogLab”, „Instal Reporter”, „Ekspert budowlany”, „Chłodnictwo i Klimatyzacja”, „Polski Instalator” i „Gram w Zielone”.
Sponsorami edycji’2025 i jednocześnie kolejnymi partnerami wydarzenia jest kilkanaście firm. Wszystkie od lat uczestniczą w budowaniu polskiego rynku pomp ciepła w oparciu o najwyższe standardy jakości. W gronie tegorocznych sponsorów są: Panasonic (sponsor platynowy), FREE Polska oraz Daikin (złoci sponsorzy), Haier AC Polska oraz Qvantum Energy Technology (srebrni sponsorzy), EXO Energy System, Caleffi Hydronic Solutions, Iglotech, ESBE Hydronic Systems, NIBE-BIAWAR, Prawtech Geothermal, Stiebel Eltron (sponsorzy studentów), a także firmy Klima-Therm, Nowatermia, MuoviTech Polska oraz DPS − Odwierty dla pomp ciepła (sponsorzy mini). Organizatorzy składają im szczególne podziękowania.
Szczegółowy program Kongresu oraz formularz rejestracyjny są dostępne na stronie: https://portpc.pl/kongres/. Zapraszamy do rejestracji i udziału w wydarzeniu!
Źródło: Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła “PORT PC”