Elektroenergetyka

Transformacja energetyczna: dwa nowe podmioty wpisane do wykazu agregatorów

W kwietniu br. do prowadzonego przez Prezesa URE wykazu agregatorów wpisano dwa nowe podmioty i wykreślono jeden.

22 kwietnia do wykazu wpisano ARAGO S.A. z miejscowości Kominy w gm. Brodnica. Spółka zamierza rozpocząć świadczenie usług agregacji 31 października 2025 r. na obszarze działania operatorów: Energa-Operator, Enea Operator, PGE Dystrybucja, Stoen Operator oraz Tauron Dystrybucja.

Z kolei 23 kwietnia wykaz został uzupełniony o DCAC CHOCIWEL Sp. z o.o. z Legionowa. Spółka zamierza rozpocząć świadczenie usług agregacji 1 października 2025 r. na obszarze działania operatorów: Energa-Operator, Enea Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja oraz Stoen Operator.

Aktualnie do wykazu agregatorów wpisanych jest siedem podmiotów.

Jak uzyskać wpis do wykazu agregatorów?

Agregacja to działalność polegająca na łączeniu wielkości mocy lub energii elektrycznej oferowanej przez odbiorców, wytwórców energii elektrycznej lub posiadaczy magazynów energii elektrycznej, z uwzględnieniem zdolności technicznych sieci, do której są przyłączeni, w celu sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usług systemowych lub usług elastyczności na rynkach energii elektrycznej[1]. Instytucję agregatora[2] wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo energetyczne z 2023 r.

Wniosek o wpis do wykazu agregatorów powinien złożyć do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki każdy przedsiębiorca, który planuje świadczyć usługi agregacji.

Podmioty ubiegające się o taki wpis muszą spełnić określone ustawowo warunki, m.in.:

  • wskazać operatorów systemu elektroenergetycznego, na których obszarze działania będzie prowadzona agregacja;
  • określić planowaną datę rozpoczęcia agregacji;
  • wskazać, czy zamierzają prowadzić działalność również przy użyciu platformy partnerskiego handlu energią z odnawialnych źródeł energii.

WAŻNE: W celu potwierdzenia podjęcia działalności w zakresie agregacji, agregator powinien – poza stosowną informacją wraz z uwierzytelnioną kopią zawartej umowy agregacji – przedłożyć również uwierzytelnioną kopię faktury za wykonaną usługę agregacji lub inny dokument to potwierdzający albo dokument potwierdzający realizację celu agregacji realizowanego na podstawie umowy agregacji.

W przypadku niepodjęcia agregacji w terminie sześciu miesięcy od dnia wpisu do wykazu, Prezes URE jest zobowiązany do wykreślenia agregatora z wykazu[3].

Szczegółowe informacje na temat wykazu agregatorów, procedury uzyskania wpisu, a także wzór wniosku są dostępne na stronie URE.

***


[1] Art. 3 ust. 6e ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 266 z późn. zm.).
[2] Art. 3 ust. 6f ww. ustawy.
[3] Art. 5b4 ust. 7 pkt 3 ww. ustawy.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Działy

Reklama