Ciepłownictwo

PGE Energia Ciepła z premią kogeneracyjną. Kolejny krok w dekarbonizacji EC Gdańsk

PGE Energia Ciepła uzyskała premię kogeneracyjną w ramach Aukcji Nr ACHP/1/2025, która została przeprowadzona przez Urząd Regulacji Energetyki od 24 do 26 marca 2025 r. Zgodnie z wynikami aukcji, spółka otrzymała wsparcie dla jednostki kogeneracji gazowej w Elektrociepłowni Gdańskiej. To ważny krok na drodze do dekarbonizacji wytwarzania ciepła w Gdańsku.

Aukcja kogeneracyjna przeznaczona była dla nowych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW. Spośród wszystkich złożonych ofert, 6 jednostek zostało objętych premią, w tym planowane do budowy kogeneracyjne źródło gazowe w EC Gdańsk.

Biorąc pod uwagę wolumen energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, wskazany w ofercie zwycięskiego projektu w EC Gdańsk, oraz osiągniętą bardzo wysoką stawkę premii kogeneracyjnej, należy podkreślić, że ponad 75% z całej rozdysponowanej puli z tej aukcji trafi do spółki PGE Energia Ciepła.

Wygrana w tej aukcji to dla nas niezwykle ważny moment i kolejny krok na drodze do transformacji energetycznej naszej gdańskiej elektrociepłowni – powiedział Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła S.A. Uzyskane wsparcie pozwoli nam na dalsze konsekwentne wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które znacząco ograniczą emisję CO2. Sukces w tej aukcji jest dowodem zaangażowania PGE Energia Ciepła w realizację celów klimatycznych i dążenia do zrównoważonego rozwoju – dodał Grzegorz Krystek.

Zwycięski projekt jest na etapie przygotowania do realizacji. Będzie to zabudowa pięciu kogeneracyjnych silników gazowych o łącznej mocy 36 MWe i 32 MWt. W Elektrociepłowni Gdańskiej, w ramach Planu Neutralności Klimatycznej, od ponad 3 lat działa już kotłownia rezerwowo-szczytowa z dwoma kotłami olejowymi (docelowo gazowymi) o łącznej mocy 60 MWt i dwoma kotłami elektrodowymi o łącznej mocy 70 MWt, zasilanymi energią elektryczną.

Czym są aukcje kogeneracyjne i dlaczego są takie ważne?

Aukcje na premię kogeneracyjną to mechanizm wsparcia wytwórców, którzy zamierzają wybudować nowe jednostki kogeneracji. Organizatorem aukcji jest Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, a aukcje odbywają się 4 razy w roku. W celu udziału w aukcjach wytwórcy najpierw przechodzą proces dopuszczenia do aukcji, a następnie – w sesji aukcji – składają oferty, określając cenę, za jaką zobowiązują się wytworzyć, wprowadzić do sieci i sprzedać energię elektryczną wskazaną w ofercie. Aukcje kończą się wybraniem zwycięskich ofert zgodnie z regułą wymuszenia konkurencji albo wykorzystania budżetu/wolumenu energii. Wytwórcy, którzy wybudują w ustawowym terminie jednostkę kogeneracji, pobierają od Zarządcy Rozliczeń S.A. premię w okresie 15 lat. Aukcje te są  bardzo ważnym czynnikiem, który gwarantuje rentowność projektów inwestycyjnych w kierunku dekarbonizacji ciepłownictwa.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Działy

Reklama