Specjaliści zajmujący się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji określonych w przepisach Prawa energetycznego powinni posiadać kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez stosowne komisje kwalifikacyjne[1]. Takie komisje powołuje m.in. Prezes URE[2].
Świadectwa kwalifikacyjne są ważne przez pięć lat i uprawniają do wykonywania prac w sektorze energetyki zawodowej (np. w elektrowniach, elektrociepłowniach, ciepłowniach, u dystrybutorów energii elektrycznej i gazu) oraz u konsumentów.
Regulator nie uczestniczy w postępowaniu sprawdzającym kwalifikacje oraz nie wydaje świadectw kwalifikacyjnych. Powołuje jedynie komisje przeprowadzające te postępowania. Dlatego wszelkie komunikaty informujące o możliwości uzyskania „świadectw kwalifikacyjnych URE”, „egzaminów on-line URE”, „szkoleń URE”, są nieprawdziwe. Zalecamy ostrożność i zachęcamy do weryfikacji tego typu ogłoszeń przed skorzystaniem z oferty.
Na stronie internetowej Regulatora, w pliku „Zestawienie czynnych komisji kwalifikacyjnych – stan na [data]”, znajduje się wykaz wszystkich komisji kwalifikacyjnych powołanych przez Prezesa URE, które są uprawnione do wydawania świadectw kwalifikacyjnych w zakresie eksploatacji i dozoru urządzeń, instalacji i sieci. Obecnie liczy on 340 pozycji.
Rekomendujemy, aby przed zapisaniem się na egzamin mający na celu uzyskanie świadectwa kwalifikacyjnego sprawdzić, czy przeprowadzający go podmiot figuruje w ww. zestawieniu. Można to również zweryfikować kontaktując się bezpośrednio z Północnym Oddziałem Terenowym URE w Gdańsku, który w imieniu Prezesa URE odpowiada za powoływanie komisji kwalifikacyjnych. Tu również można zgłaszać wszelkie wątpliwości dotyczące komisji kwalifikacyjnych lub nieprawidłowości w zakresie przeprowadzanych egzaminów.
Północny Oddział Terenowy URE w Gdańsku
ul. Okopowa 7
80-819 Gdańsk
e-mail: gdansk@ure.gov.pl
tel.: 58 350 71 08
***
1. Na stronach URE publikujemy aktualny wykaz komisji kwalifikacyjnych, który zawiera: skład osobowy komisji, zakres uprawnień komisji, numer i obszar działania komisji, oznaczenie jednostki, przy której została powołana komisja oraz obszar działania komisji z identyfikatorem województwa. Wykaz komisji kwalifikacyjnych jest stale aktualizowany.
2. Egzamin przeprowadza komisja kwalifikacyjna w składzie co najmniej trzech przedstawicieli wyznaczonych przez tę komisję.
3. Zakres tematyki, miejsce oraz termin egzaminu ustala przewodniczący komisji, o czym obowiązany jest poinformować osobę zainteresowaną, co najmniej 14 dni przed wyznaczonym dniem egzaminu.
4. Opłata za egzamin jest stała i wynosi 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników, obowiązującego w dniu złożenia wniosku[3]. Wnosi się ją na rachunek jednostki organizacyjnej, przy której powołano komisję kwalifikacyjną.
5. Przepisy nie regulują zagadnień dotyczących szkoleń przed przystąpieniem do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje przy eksploatacji urządzeń instalacji i sieci, a szkolenia takie nie są obligatoryjne.
[1] Zgodnie z zapisem art. 54 ustawy Prawo energetyczne.
[2] Komisje mogą powoływać: Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, ministrowie i Szefowie Agencji, o których mowa w art. 21a ustawy prawo energetyczne – w zakresie eksploatacji urządzeń i instalacji gazowych, elektrycznych i cieplnych w jednostkach organizacyjnych, podległych tym ministrom lub Szefom Agencji lub przez nich nadzorowanych oraz minister właściwy do spraw transportu – w zakresie eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych stosowanych w jednostkach organizacyjnych transportu kolejowego.
[3] W 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13.09.2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (Dz. U. z 2024, poz. 1362), wynosi 4666 zł. W związku z tym w bieżącym roku cena egzaminu kwalifikacyjnego wynosi 466,60 zł.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki