Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Transformacja energetyczna wymaga zaangażowania odbiorców

Za nami 41. edycja Konferencji EuroPOWER & OZE POWER, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla branży energetycznej w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, nie zabrakło głosu ekspertów E.ON Polska, którzy aktywnie włączyli się zarówno w prace Rady Programowej, jak i debaty dotyczące transformacji sektora energetycznego.

Podczas 41. Konferencji EuroPOWER & OZE POWER członkiem Rady Programowej był Andrzej Modzelewski, Prezes E.ON Polska. W panelu otwarcia wystąpił natomiast Wojciech Graczyk, Wiceprezydent Konfederacji Lewiatan, prezes zarządu Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki oraz dyrektor ds. polityki energetycznej, regulacji i obsługi prawnej w E.ON Polska.

Strategiczna dyskusja o transformacji

Pierwsza debata minionej konferencji poświęcona była kluczowym zagadnieniom dotyczącym transformacji energetycznej. Uczestnicy panelu omawiali założenia Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu oraz aktualizowanej Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., które wyznaczają kierunki rozwoju sektora. Od obszarów planowanych inwestycji, przez ramy regulacyjne, aż po mechanizmy wsparcia umożliwiające realizację celów związanych z transformacją.

Podczas wymiany poglądów dotyczących rosnących cen energii, wprowadzania dynamicznych taryf i nowatorskich systemów rozliczeń Wojciech Graczyk zwrócił uwagę na ważny aspekt społeczny.

– Zamrożenie cen energii w ostatnich dwóch latach całkowicie uśpiło aktywność klientów. Obecnie stoimy przed wyzwaniem zwiększenia elastyczności w zakresie zużycia energii elektrycznej, również przez odbiorców, którzy mają dzisiaj zamrożone ceny. Wymaga to natychmiastowego odmrożenia, ale również stworzenia skutecznych mechanizmów zachęcających odbiorców indywidualnych do poszukiwania korzystnych dla siebie ofert. Nasze doświadczenia z innych rynków pokazują, że gospodarstwa domowe są gotowe dostosowywać sposób korzystania z energii elektrycznej. Na przykład przenoszą część zużycia na godziny niższego zapotrzebowania w systemie – jeśli wiąże się to z realnymi korzyściami finansowymi dla nich – powiedział Wojciech Graczyk.

Eksperci zgodnie podkreślili również kluczowe znaczenie rynku mocy dla bezpieczeństwa energetycznego oraz potrzebę tworzenia regulacji sprzyjających inwestycjom w nowe źródła energii. Wskazali, że nadrzędnym celem jest ochrona infrastruktury krytycznej, której koszty można zminimalizować poprzez nowoczesne narzędzia zarządzania ryzykiem. Wnioski z dyskusji jednoznacznie pokazują, że transformacja musi uwzględniać aspekty społeczne i demograficzne, co umożliwi szeroką akceptację zmian i sprawiedliwe rozłożenie ich kosztów.

Znacząca rola gazu w przemianach rynkowych

Długofalowym celem transformacji energetyki i ciepłownictwa jest korzystanie z możliwie niskoemisyjnych źródeł. Jednak w procesie przejściowym ważną rolę odgrywa gaz. W dyskusji o roli tego paliwa uczestniczył także ekspert reprezentujący Grupę E.ON w Polsce. Podkreślił on pozytywny wpływ LNG na ceny i stabilność rynku. Zwrócił również uwagę na potrzebę opracowania nowych regulacji wspierających zrównoważone systemy grzewcze oraz skutecznych mechanizmów finansowania, które przyspieszą proces transformacji energetycznej.

Źródło: E.ON Polska

Działy

Reklama