Technologie

Technologie neutralnie emisyjnie są kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

– Europa musi uwzględniać różnorodne perspektywy krajów członkowskich w procesie transformacji. Choć mamy wspólny rynek, różnimy się historycznie, klimatycznie i geograficznie, a także w startowych warunkach zmiany – powiedziała Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska rozpoczynając konferencję poświęconą technologiom neutralnym emisyjnie zorganizowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzenie w ramach NetZero Energy odbyło się 9 kwietnia 2025 r. w Poznaniu.

– Inicjatywy takie jak Europejski Bank Wodoru powinny uwzględniać te różnice. Równy dostęp do technologii i zasobów finansowych, to klucz do sukcesu i poparcia społecznego w procesie transformacji. Na koniec dnia to nasi obywatele i nasze przedsiębiorstwa muszą odczuwać profity z procesu transformacji – dodała Ministra Paulina Hennig-Kloska.

Ministra klimatu i środowiska podkreślała przy tym, że transformacja musi być przemyślana i nie może prowadzić do uzależnienia od importu czystych technologii lub surowców krytycznych.

Sesja ministerialna, składająca się z panelu wysokiego szczebla i paneli eksperckich, zorganizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w której brał udział wiceminister Krzysztof Bolesta, służyła wymianie myśli na temat potrzeb i wyzwań związanych z dekarbonizacją i innowacyjnością gospodarek państw członkowskich UE.
W dyskusji głos zabrali przedstawiciele państw członkowskich UE, instytucji europejskich oraz liderzy przemysłu, w tym m.in. Szef Biura Inicjatyw Strategicznych Międzynarodowej Agencji Energetycznej Dan Dorner, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak oraz Dyrektor Generalny norweskiego Ministerstwa ds. Energii Alexander Engh.

Klucz do osiągnięcia celów klimatycznych

Jak mówiła Szefowa Resortu Klimatu i Środowiska, nowoczesne technologie oparte o odnawialne źródła energii, wodór, CCS czy magazyny energii są kluczem do osiągnięcia założonych celów klimatycznych, stworzenia nowych i dobrze płatnych miejsc pracy, ale przede wszystkim do budowy prawdziwej niezależności energetycznej przez całą UE.

– Musimy działać dzisiaj wspólnie jako rząd, biznes oraz środowisko naukowe, aby przyśpieszyć wdrażanie innowacji. Spójne przepisy, nowe inwestycje w niskoemisyjne technologie oraz badania i rozwój, to rozwiązania, które proponujemy dziś Europie. Musimy wykorzystać wszystkie dostępne środki i stworzyć przestrzeń na opracowanie nowych rozwiązań. Konieczne jest przeznaczenie odpowiednich środków na badania i rozwój oraz komercjalizację nowych rozwiązań – dodała w trakcie otwarcia konferencji.

Zgadzamy się mimo różnic

W panelach, zarówno wysokiego szczebla, jak i dyskusjach roboczych z ramienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska wziął udział Wiceminister Krzysztof Bolesta, który zaznaczył, że technologie neutralnie emisyjnie to inwestycje w bezpieczną, odporną i zrównoważoną przyszłość.

– Bezpieczeństwo energetyczne obejmuje nie tylko stabilność dostaw surowców, lecz także odporność technologiczną, dostęp do surowców krytycznych, niezależność przemysłową oraz zdolność do rozwoju czystych i nowatorskich technologii energetycznych – zauważył Wiceminister Krzysztof Bolesta. – Musimy z jednej strony wspierać takie technologie, które pozwalają Europie na bycie globalnym liderem w dziedzinie czystych technologii, ale przede wszystkim stworzyć warunki dla ich rozwoju, które będą dostępne, skalowalne i przewidywalne dla sektora przemysłowego.

Pozostali prelegenci podkreślali przy tym rolę edukacji i szkoleń branżowych w procesie transformacji energetycznej, co umożliwi stworzenie wykwalikowanych i dobrze płatnych kadr.

Tematy poruszone w ramach sesji ministerialnej wpisywały się w priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie UE poprzez podkreślenie znaczenia bezpieczeństwa energetycznego w procesie transformacji energetycznej oraz roli innowacji w dekarbonizacji przemysłu.

Wiceminister Miłosz Motyka na inauguracji NetZeroEnergy

Konferencja odbyła się w ramach trzydniowego wydarzenia NetZeroEnergy (8-10 kwietnia 2025 r.) organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wydarzenie przygotowywane w formule konferencyjno wystawienniczej otwierał z ramienia resortu klimatu i środowiska wiceminister Miłosz Motyka. Pierwszy dzień poświęcony był energii i dekarbonizacji przemysłu.

– Transformacji energetycznej nie prowadzimy tylko po to, aby zagwarantować nam bezpieczeństwo i niższe, stabilne ceny energii, ale również po to, aby żyć dłużej, zdrowiej i pozostawić środowisko w lepszym stanie niż je zastaliśmy – mówił Wiceminister Miłosz Motyka podczas odbywającej się tego samego dnia debaty „Uboczne produkty spalania – co po węglu?”. 

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama