Projekt ustawy wiatrakowej przewiduje zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań z 700 do 500 m.
Ale wprowadza też niekorzystne regulacje związane z rozbiórką elektrowni czy jej lokalizacją w przestrzeniach powietrznych lotnisk – uważa Konfederacja Lewiatan. Wkrótce ma być powołana nadzwyczajna sejmowa podkomisja, która zajmie się projektem.
Na stronie internetowej Sejmu pojawiła się informacja, że Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisja Infrastruktury odbędą wspólne posiedzenie, na którym rozpatrzą wniosek o powołanie nadzwyczajnej podkomisji do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy wiatrakowej. Posiedzenie to zaplanowane jest na 23 kwietnia o godz. 17:00. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, projektem ustawy zajmie się podkomisja nadzwyczajna na odrębnym posiedzeniu.
– Projekt ustawy wprowadza zmianę dotyczącą odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań, zmniejszając ją z 700 do 500 m. Jest ona wyczekiwana od lat i stanowi dawno uzgodniony kompromis. Jej pozytywne skutki mogą jednak osłabić inne regulacje, które znalazły się w projekcie, przede wszystkim dotyczące rozbiórki elektrowni w związku z określoną minimalną odległością od dróg krajowych równą wysokości turbiny oraz zakazu lokalizacji elektrowni w przestrzeniach powietrznych lotnisk wojskowych, którego dotychczas nie było. Aby regulacja była jak najbardziej optymalna i nie tworzyła dodatkowych barier dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, zaproponowaliśmy poprawki, które zostały przekazane do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także członków sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych – mówi Paulina Grądzik, Zastępczyni Dyrektora Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan.
Konfederacja Lewiatan ma nadzieję, że powołanie podkomisji pozwoli na kontynuację merytorycznego dialogu na temat rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, która ma ogromne znaczenie dla krajowej transformacji energetycznej, a także dla obywateli, którym z pewnością zależy na obniżeniu rachunków za energię elektryczną. Inwestycje w OZE powinny być dla nas kluczowe, ponieważ bez nich nie będziemy w stanie zapewnić taniej, zielonej energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
Źródło: Konfederacja Lewiatan