Usprawnienie procesów inwestycyjnych w ochronie środowiska, jednoznaczne wskazanie braku obowiązku posiadania koncesji na obrót dla magazynów energii czy uproszczenie zasad rozliczania kaucji za butelki szklane wielokrotnego użytku – m.in. takie postulaty deregulacyjne dotyczące energetyki i środowiska znalazły się na Czarnej Liście Barier przygotowanej przez Konfederację Lewiatan.
Czarna Lista Barier obejmuje prawie 300 propozycji deregulacyjnych dla przedsiębiorców dotyczących m.in. prawa podatkowego, zatrudnienia, energetyki, ochrony środowiska, rynku finansowego, cyfryzacji i mediów. Wśród nich jest 47 postulatów z zakresu energetyki i środowiska.
Magazynowanie a koncesja na obrót energią elektryczną
Magazynowanie energii ma strategiczne znaczenie – to jeden z filarów transformacji energetycznej, który pozwala na budowę nowoczesnego, stabilnego i czystego systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii. Jego rozwój nie tylko zwiększa bezpieczeństwo i elastyczność, ale także przyczynia się do poprawy konkurencyjności gospodarki oraz umożliwia pełniejsze wykorzystanie potencjału OZE.
– Tymczasem stosowana przez regulatora interpretacja obecnie obowiązujących przepisów, zgodnie z którą komercyjna działalność w zakresie magazynowania energii wymaga uzyskania zarówno koncesji na magazynowanie energii elektrycznej, jak i na obrót energią, budzi poważne wątpliwości prawne i stanowi barierę dla dalszego rozwoju. Konsekwencje takiej interpretacji mogą zahamować inwestycje i spowolnić proces transformacji energetycznej – mówi Paulina Grądzik, Zastępczyni Dyrektora Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan.
Problemem jest objęcie magazynów energii identycznymi wymogami jak przedsiębiorstwa zajmujące się handlem energią, co jest nieadekwatne do charakteru ich działalności. Przykładem są wysokie wymagania finansowe stawiane podmiotom ubiegającym się o koncesję na obrót energią, które w przypadku magazynów nie mają żadnego uzasadnienia. Jeśli te same rygorystyczne standardy zostaną narzucone operatorom magazynów, duża część potencjalnych inwestorów – szczególnie w sektorze MŚP – nie będzie w stanie spełnić formalnych i finansowych kryteriów, co w praktyce ograniczy rozwój rynku.
Umożliwienie dynamicznego rozwoju magazynowania energii wymaga przede wszystkim klarownych i racjonalnych regulacji, które odzwierciedlają rzeczywistą rolę magazynów w systemie elektroenergetycznym. Przejrzystość prawa i eliminacja nieuzasadnionych barier administracyjnych są warunkiem koniecznym, by magazyny mogły pełnić swoją funkcję – stabilizującą, wspierającą rozwój OZE oraz zwiększającą odporność rynku na zmienne warunki gospodarcze i geopolityczne. To nie tylko kwestia efektywności energetycznej, ale także strategicznego bezpieczeństwa kraju i jego pozycji na europejskim rynku energii.
Usprawnienie procesu inwestycyjnego w sektorze ochrony środowiska
Jednym z największych utrudnień w procesie zarówno projektowania obiektów przemysłowych, jak i starań o pozwolenie na ich realizację, jest przewlekłość w wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Konfederacja Lewiatan proponuje zastąpienie obowiązku uzyskiwania w trybie wyprzedzającej decyzji administracyjnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych na rzecz obowiązku dochowania na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego (projektowanie, realizacja i użytkowanie) wymagań środowiskowych.
Ważne jest też wprowadzenie uproszczonych procedur uzyskiwania lub przenoszenia zezwoleń sektorowych, dla przedsiębiorców spełniających określone kryteria oraz zmiany w zakresie kontroli WIOŚ.
Uproszczenie zasad rozliczania kaucji za butelki szklane wielokrotnego użytku
Lewiatan postuluje uproszczenie rozliczeń kaucji za opakowania wielokrotnego użytku, pomiędzy producentami a detalistami – zgodnie z realiami rynkowymi. W praktyce to producenci i sprzedawcy rozliczają się między sobą, bez udziału podmiotu reprezentującego, który nie odbiera tych opakowań ani nie jest stroną transakcji. Kaucje powinny być przekazywane jedynie wtedy, gdy nie doszło do zwrotu opakowania – co zabezpiecza płynność finansową całego systemu. Rozliczenia kaucji odbywałyby się raz w roku, co odpowiada sezonowości sprzedaży i upraszcza kwestie księgowe, w tym korekty VAT.
Potrzebna strategia dla Carbon Capture, Utilization and Storage
Obszar wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla potrzebuje przejrzystej i kompleksowej strategii rządowej. Będzie ona wspierać rozwój sektora, m.in. poprzez wyznaczanie celów, opracowanie przyjaznych dla inwestorów przepisów i zapewnienie stabilnego finansowania potrzebnego do uzyskania ostatecznej decyzji inwestycyjnej – obejmującego cały łańcuch wartości. Strategia powinna zapewnić jasne wytyczne dla firm stojących przed wyzwaniem podjęcia decyzji o dekarbonizacji, odblokowując jednocześnie prywatne inwestycje.
Technologie CCUS są cennym uzupełnieniem innych niskoemisyjnych rozwiązań, pozwalając pogodzić wykorzystanie paliw kopalnych i występowanie emisji z budową gospodarki neutralnej klimatycznie.
Czarną Listę Barier znajdziesz tutaj
Źródło: Konfederacja Lewiatan