Prezes URE rozstrzygnął aukcję na premię kogeneracyjną dla podmiotów wytwarzających energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu[1]. Wsparcie trafi do sześciu przedsiębiorstw, które zobowiązały się do wytworzenia, wprowadzenia do sieci i sprzedaży ponad 5,7 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji. Wartość zakontraktowanego wsparcia to ponad 1,37 mld zł.
W aukcjach na premię kogeneracyjną mogą brać udział nowe i znacznie zmodernizowane jednostki kogeneracji o mocy nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW. Aukcję wygrywają uczestnicy, którzy zaoferują najniższą wysokość premii kogeneracyjnej (tj. dopłaty do sprzedawanej energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji).
Pierwsza w tym roku aukcja została przeprowadzona między 24 a 26 marca. Do rozdysponowania było ponad 3 mld zł, a wsparciem mogło zostać objętych ponad 28 TWh wytworzonej energii.
Zwycięskie oferty złożyło sześć spółek:
- CALOR Energetyka Cieplna Sp. z o.o. z siedzibą w Wojkowicach,
- Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. z siedzibą w Koszalinie,
- Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Brzesku,
- PGE Energia Ciepła S.A. z siedzibą w Warszawie,
- Veolia Południe Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowskich Górach,
- Veolia Północ Sp. z o.o. z siedzibą w Świeciu.
Minimalna wysokość premii, jaka została wskazana w zwycięskich ofertach to 219,00 zł/MWh, natomiast maksymalna to 248,80 zł/MWh. Ze względu na przyznaną wcześniej podmiotom premię inwestycyjną (na budowę nowych źródeł wytwórczych) minimalna wysokość premii kogeneracyjnej jaka zostanie wypłacona przedsiębiorstwom, których oferty wygrały aukcję, wyniesie 197,90 zł/MWh. Wysokość maksymalna wypłacanych premii wyniesie 248,80 zł/MWh.
Premia kogeneracyjna może zostać skorygowana po rozstrzygnięciu aukcji w przypadku przyznania wytwórcom pomocy inwestycyjnej.
W aukcji zadziałała reguła wymuszenia konkurencji[2], która spowodowała, że pierwsza oferta, której przyjęcie spowodowałoby przekroczenie 80% ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi złożonymi ofertami została zakwalifikowana jako ta, która nie wygrała aukcji.
Zgodnie z tegorocznym harmonogramem aukcji na premię kogeneracyjną kolejna aukcja zostanie przeprowadzona pomiędzy 2 a 13 czerwca 2025 r.
***
- Kogeneracja (produkcja w skojarzeniu lub inaczej CHP – combined heat and power) polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w bardziej efektywny sposób, niż w przypadku wytwarzania rozdzielonego, czyli w jednym procesie technologicznym. Istotną zaletą takiej technologii jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie. Sprawność źródła wytwarzającego energię w kogeneracji może przekraczać nawet 80%, podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni bardzo trudno osiągnąć poziom 50%.
- Aukcje na premię kogeneracyjną są jedną z czterech form wsparcia produkcji ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu. Pozostałe to 1) nabór na premię kogeneracyjną indywidulaną, 2) dopłaty w ramach premii gwarantowanej i 3) dopłaty w ramach premii gwarantowanej indywidualnej.
- Wyniki wszystkich dotychczas ogłoszonych przez Prezesa URE aukcji CHP dostępne są na stronie BIP urzędu.
[1] Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (Dz. U. z 2024 r. poz. 639 z późn. zm.).
[2] Zgodnie z regułą, w przypadku, gdy ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji lub wartość premii kogeneracyjnej wynikająca z tej ilości, objęta ofertami złożonymi przez uczestników danej aukcji, jest nie większa niż maksymalna ilość lub wartość wynikająca z ogłoszenia o aukcji, aukcję wygrywają uczestnicy, którzy zaoferowali najniższą wysokość premii kogeneracyjnej, aż do wyczerpania 80% ilości energii elektrycznej objętej ofertami złożonymi przez uczestników danej aukcji.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki