Prezes URE opublikował[1] informacje o zakresie i sposobie przekazania danych niezbędnych do obliczenia korekty kosztów osieroconych i kosztów powstałych w jednostkach opalanych gazem ziemnym za 2024 r. Rekompensaty na ten cel przyznawane są w związku z zerwaniem kontraktów długoterminowych (KDT), będącym konsekwencją liberalizacji rynku energii elektrycznej w 2007 r.
Dane zbierane przez Prezesa URE pozwalają ocenić, czy wysokość zaliczek wypłaconych uprawnionym elektrowniom i elektrociepłowniom była uzasadniona. Na tej podstawie, do 31 lipca br. Regulator ogłosi wysokość ewentualnych korekt.
Informacje należy przekazać do URE na specjalnych arkuszach sprawozdawczych (do korekt rocznych i końcowych). Przypominamy, że należy do nich dołączyć stosowne oświadczenia.
Kto jest zobowiązany do przesłania danych?
System pomocy publicznej związanej z przedterminowym rozwiązaniem kontraktów długoterminowych zakończy się 31 grudnia 2025 r. W ubiegłym roku uczestniczyły w nim już tylko dwa podmioty – Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. (d. Elektrownia Pątnów II Sp. z o.o.) oraz Elektrociepłownia „Zielona Góra” S.A. Dla tej ostatniej jednostki rok 2024 był ostatnim rokiem otrzymywania pomocy publicznej w tej formie.
Do kiedy przesłać informacje?
Informacje niezbędne do wyliczenia rocznej korekty należy przesłać do 15 maja 2025 r., a dane do końcowej korekty – do 31 maja 2025 r.
W jaki sposób przekazać dane?
Dane do korekty rocznej i końcowej można przekazać w formie elektronicznej lub papierowej (opatrzone stosownymi podpisami – kwalifikowanym lub odręcznym).
Dokumenty w formie elektronicznej można przesłać:
- przez elektroniczną skrzynkę podawczą URE na platformie ePUAP: /URE/SkrytkaESP
- na adres do e-doręczeń AE:PL-25259-52521-UECUJ-18 (z dopiskiem „Korekta końcowa KO”, „Korekta roczna KO” lub „Korekta roczna GAZ”).
W formie papierowej dokumenty można:
- przesłać pocztą tradycyjną na adres:
Urząd Regulacji Energetyki
Departament Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich
ul. Towarowa 25a
00-869 Warszawa - dostarczyć osobiście do siedziby URE, pod ww. adres.
Niezależnie od przekazania podpisanych dokumentów na jeden z ww. sposobów, pliki w formie edytowalnej (format Excel) należy przesłać mailowo na adres: kdt@ure.gov.pl.
W ciągu trwania programu pomocy publicznej, od 2008 do 2024 r., przekazano na rzecz elektrowni i elektrociepłowni, które zmuszone były do zerwania kontraktów długoterminowych, ponad 17,5 mld zł.
***
- Kontrakty długoterminowe (KDT) na sprzedaż energii elektrycznej zawierane były w latach 1994-1998 między wytwórcami energii a Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE), dzięki czemu elektrownie mogły zaciągać pożyczki na inwestycje.
- Po wejściu Polski do Unii Europejskiej i liberalizacji rynku energii kontrakty długoterminowe nie mogły być realizowane.
- Koszty osierocone to nakłady przeznaczone przed 1 maja 2004 r. na inwestycje w infrastrukturę służącą do wytwarzania energii, niepokryte przez przychody ze sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej, rezerw mocy i usług systemowych.
- Na podstawie tzw. ustawy o KDT[2] elektrownie i elektrociepłownie otrzymują rekompensatę na koszty osierocone oraz koszty odebranego i nieodebranego gazu ziemnego, zakontraktowanego w ramach umowy typu take or pay.
- Ustawa o rozwiązaniu KDT[3] nakłada na Prezesa URE szereg obowiązków związanych z rozliczaniem pomocy publicznej. Dla poszczególnych wytwórców korzystających z systemu Regulator m.in. ustala wysokość korekty rocznej i końcowej kosztów osieroconych oraz kosztów zużycia odebranego i nieodebranego gazu ziemnego.
[1] Zgodnie z art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 311).
[2] Ustawa z dnia 29 czerwca 2007 r. o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 311).
[3] op.cit.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki