Ochrona środowiska

Wspólne przygotowania do COP i wzmacnianie globalnej współpracy klimatycznej

Petersberg Climate Dialogue to międzynarodowe spotkanie wysokiego szczebla, które gromadzi ministrów środowiska i klimatu z kluczowych państw świata. Celem wydarzenia jest wymiana poglądów, budowanie zaufania i wypracowanie wspólnych stanowisk przed kolejną Konferencją Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP) i poprzedzającą COP sesją negocjacyjną w Bonn w czerwcu. Spotkanie odbyło się w dniach 25-26 marca w Berlinie. Unię Europejską w czasie obrad reprezentował Wiceminister Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta.

Tegoroczna edycja skupia się na trzech kluczowych obszarach:

  • wzmacnianiu globalnej ambicji w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych (mitigacja);
  • mobilizacji inwestycji w projekty transformacji energetycznej w krajach rozwijających się;
  • adaptacji do skutków zmieniającego się klimatu, zwłaszcza w najbardziej narażonych regionach świata.

– Polityka klimatyczna to nie tylko redukcja emisji. To przede wszystkim – a w wielu przypadkach wręcz głównie – kwestia bezpieczeństwa energetycznego i niezależności od importu paliw. To także szansa na rozwój innowacyjnej, lokalnej gospodarki i tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy – zaznaczył Wiceminister Bolesta.

W obszarze finansowania dyskusje dotyczyły przede wszystkim tworzenia sprzyjających warunków dla prywatnych inwestycji w projekty nisko i bezemisyjne, wypełniając tym samym cele Porozumienia paryskiego. Państwa zgodnie zauważyły, że skala wyzwań klimatycznych wymaga uruchomienia kapitału prywatnego na niespotykaną dotąd skalę – poprzez ograniczanie ryzyk, tworzenie przewidywalnych ram regulacyjnych i budowanie lokalnych rynków zbytu na zielone technologie.

Wiceminister Krzysztof Bolesta podkreślił również znaczenie szczerości i pragmatyzmu w rozmowach międzynarodowych: Bądźmy szczerzy i pragmatyczni. Wszystkie państwa umieszczają swoją politykę klimatyczną w kontekście gospodarczym, społecznym i geopolitycznym. Dla Europy tym kontekstem jest wojna w Ukrainie – i ten kontekst pozostanie dla nas kluczowy. Musimy zakończyć tę wojnę – nie tylko ze względów humanitarnych i politycznych, ale także po to, by móc skupić naszą uwagę i zasoby na współpracy w obliczu globalnego kryzysu klimatycznego.

Spotkanie na Dialogu petersberskim stanowi ważny etap przygotowań do nadchodzącego COP 30, gdzie państwa będą negocjować dalsze kroki na rzecz wdrożenia Porozumienia paryskiego. Wcześniej Polska jako Prezydencja UE, będzie koordynowała stanowisko państw członkowskich na czerwcowej sesji negocjacyjnej w Bonn. Dialog petersberski stanowi także platformę do spotkań bilateralnych, dzięki którym możliwe jest wypracowanie strategii negocjacyjnej w porozumieniu z państwami trzecimi i grupami państw. Minister Bolesta spotkał się w imieniu UE ze swoimi odpowiednikami z Palau (sojusz małych państw wyspiarskich – AOSIS), Chile (grupa państw latynoamerykańskich), RPA, Chin i Filipin.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama